Pet autora, na 420 stranica, kroz 380 reprezentativnih povijesnih crno-bijelih i fotografija u boji, prvi put u knjizi “Sto godina ratnog zrakoplovstva u Hrvatskoj” donose nikad prije ispričanu priču o stoljeću ratnog zrakoplovstva u Hrvatskoj. Knjiga je izašla u biblioteci “Hrvatska povijest”, nakladničke kuće Despot Infinitus iz Zagreba, a potpisuju je Tomislav Aralica, Robert Čopec, Marko Jeras, Zdenko Kinjerovac i Tomislav Haraminčić. Vrijednost ovog izdanja je višestruka.
Privatne zbirke
U prvom redu, riječ je o prvom djelu u kojem je sustavno iznesen prikaz ratnog zrakoplovstva na hrvatskom teritoriju, od samih začetaka pod austrougarskom vlašću, preko Kraljevine SHS, Kraljevine Jugoslavije, Nezavisne Države Hrvatske, partizanskog zrakoplavstva i Jugoslavenskog ratnog zrakoplovstva do osamostaljenja Republike Hrvatske, poslijeratnog doba i današnjih dana. Autori prate i opisuju ulogu i doprinos Hrvata razvoju ratnog zrakoplovstva tijekom jednog turbulentnog stoljeća hrvatske zrakoplovne povijesti. Velika vrijednost ovog izdanja počiva i u velikom broju fotografija koje se prvi put iznose javnosti upravo u ovoj knjizi. Fotografije potječu iz privatnih zbirki samih autora, njihovih prijatelja, albuma članova obitelji bivših zrakoplovaca te iz fondova nekolicine arhiva i muzeja. Opširni opisi uz svaku fotografiju detaljno upućuju čitatelja na potrebne podatke i zanimljive detalje dajući time dodatnu vrijednost samim prikazima.
Piloti izvan Hrvatske
Sve cjeline hrvatske ratne zrakoplovne povijesti i tradicije postavljene su u knjizi kronološkim redom kroz sljedeća poglavlja: RZ Austro-Ugarske (1890. - 1918.), RZ KSHS/Jugoslavije (1918. - 1941.), RZ NDH (1941. - 1945.), RZ partizanske vojske KPJ-a/KPH (1942. - 1945.), RZ DFJ/FNRJ/SFRJ (1945. - 1991.) i HRZ RH (1991. - 2009.). Zbog iznimne važnosti za hrvatsku zrakoplovnu tradiciju, ali posredno i za zrakoplovnu historiografiju ovog dijela Europe, jedno je poglavlje posvećeno Hrvatskoj zrakoplovnoj legiji. Riječ je o lovačkim i bombarderskim postrojbama koje su popunjavali uglavnom Hrvati, ali i pripadnici drugih nacionalnosti iz hrvatskih krajeva, koji su se određeno vrijeme borili izvan granica Hrvatske, na Istočnom bojištu u sastavu njemačkog Luftwaffea u Drugom svjetskom ratu. Hrvatske legionarske zrakoplovne postrojbe iznjedrile su niz zračnih asova te su bile borbeno najdjelotvornije zrakoplovne postrojbe u povijesti ratnog zrakoplovstva Hrvatske, ali i čitave jugoistočne Europe. Knjiga je u prodaji na svim kioscima za samo 79,90 kuna!
MiG 21 od Austro-Ugarske do danas.