Croatia zdravstveno osiguranje već je uspjelo preoteti više od 100.000 osiguranika dopunskog zdravstvenog osiguranja HZZO-u, a prava se borba za tržište zapravo tek zahuktava.
Konkurencija napada
Možemo reći da je i službeno počela nadmetanjem cijenama, nakon što je jučer Upravno vijeće HZZO-a donijelo nedavno najavljenu odluku o jedinstvenoj cijeni dopunskog zdravstvenog osiguranja od 70 kuna mjesečno.
– Trenutačno kroz naše proizvode dodatnog, dopunskog i kombinacije dodatnog i dopunskog osiguranja imamo više od 100.000 osiguranika – potvrdila nam je direktorica službe za prodaju CZO-a Marijana Hržić podatak koji je “iskočio” kao rezultat njihove kampanje preko Dosi.hr-a, web portala za kupnju osiguranja.
Nešto više od deset tisuća osiguranika prikupilo je i Basler osiguranje Zagreb koje je HZZO-u jučer “odgovorilo” novom ponudom dopunskog osiguranja po cijeni od 75 kuna mjesečno bez pokrivene B liste lijekova te 90 kuna s uključenom B listom. Činjenica je da se HZZO na novu cijenu police i odlučio nakon što su privatni osiguravatelji krenuli u kampanju nuđenja polica po cijeni od 75 kuna mjesečno i odgrizli mu solidan dio tržišnog kolača. U HZZO-u smatraju da su se tijekom kampanje preko Dosi-ja pojavile neke zakonske nepravilnosti pa su povezane napise iz nekih dnevnih novina službeno poslali Hanfi.
– Dosi.hr je kod Hanfe registriran kao akviziter, odnosno preprodavatelj polica, a u nekim su medijima iznosili netočne podatke o našim policama pa smo te tekstove poslali da se vidi ima li nepravilnosti – otkrio je direktor HZZO-a Siniša Varga. Poručio je i da je neistinita tvrdnja da je Europska komisija od HZZO-a tražila da ukine dopunsko zdravstveno osiguranje.
– Takvo što nikada nismo dobili, niti se EU miješa u način na koji će Hrvatska organizirati financiranje svog zdravstvenog sustava – istaknuo je Varga te dodao da nisu točne ni izjave da je EU takvo što tražio od Slovenije kad je pristupala EU.– Jedini zahtjev koji je Unija imala u tom smjeru bio je da se skine zakonska stavka kojom se raspoređuje dobit tih osiguravajućih društava jer se do tada 50 posto dobiti moralo vraćati u cijenu premije, da bi ona bila što niža. EU je Slovencima rekao da je to netržišno te da i dobrovoljno zdravstveno osiguranje mora imati jednake uvjete poslovanja kao i sva ostala neživotna osiguranja, poput automobilskih – poručio je Varga.
Prijava Hanfi
No svejedno je nedavno, kako doznajemo, predao zahtjev Hanfi za pokretanje osiguravajućeg društva preko kojeg će pružati usluge dopunskog zdravstvenog osiguranja. To će ih staviti u ravnopravan tržišni položaj jer će i oni, kao i ostali pružatelji usluga osiguranja, izdvajati zakonske pričuve i odgovarati Hanfi, a ne Ministarstvu zdravlja. U svakom slučaju, dio osiguranika HZZO-a profitirao je nižom cijenom koja na godišnjoj razini sada iznosi 840 kuna, a bit će u primjeni nakon objave u Narodnim novinama i završetka tehničkih priprema. Kao i dosad, osiguranicima koji se odluče za dopunsku policu HZZO-a bit će pokrivene participacije u troškovima zdravstvene zaštite iz obveznog zdravstvenog osiguranja koje se inače doplaćuju prilikom korištenja primarne zdravstvene zaštite, bolničkog i ambulantnog liječenja, specijalističkih pregleda, dijagnostike, laboratorijskih usluga...
– Svi osiguranici, a njih je 2,3 milijuna, koji imaju sklopljene police po starim cijenama od 50 do 130 kuna mjesečno, u listopadu će dobiti obavijesti kako popunjavati uplatnice ili trajne naloge na novi iznos od 70 kuna – objasnio je Varga.
>>Dopunsko osiguranje: Bogatijima jeftinije, siromašnijima skuplje!
Pošto onaj bolje upravlja, možda mu i ovo poklone...