apsurd

HZZO u zadnjih 20-ak dana poslao čak 1514 ovrha za dopunsko

ambulanta,bolnica
Filip Brala/PIXSELL
Autor
Sonja Hoffman
25.07.2012.
u 08:00

Prosječan je iznos spora i ovrhe, kažu u HZZO-u, 879,99 kuna. Građani koji nisu raskinuli police duguju ukupno 1,332.309,60 kuna

HZZO je u posljednjih dvadesetak dana na kućne adrese osiguranika poslao 1514 ovršnih prijedloga za naplatu duga temeljem dopunskog zdravstvenog osiguranja. Iako većina građana, koji su dobili ovrhe, priznaju da pokoju ratu nisu uplatili, čude se kako je moguće da ih zavod tereti za znatno veće iznose od onog koji uistinu duguju. Usto, ističu, riječ je o dobrovoljnom osiguranju pa se pitaju zašto HZZO, kao kada je primjerice riječ o plaćanju police za osiguranje stana, nakon neplaćanja policu jednostavno ne raskine.

Naime, prema onom što stoji u ugovoru police dopunskog osiguranja, objavljenom na stranicama zavoda, HZZO ugovor raskida ako ugovaratelj ne plati dospjelu premiju do ugovorenog roka nakon isteka tridesetog dana od dana kada je ugovaratelju uručena opomena. Taj rok, stoji dalje, ne može isteći prije nego što protekne 60 dana od dospijeća premije. U svakom slučaju, ugovor se raskida ako premija nije plaćena u roku od 90 dana nakon dospijeća.

Nisu se javili

No čini se da to nije baš tako jer su, objašnjavaju iz HZZO-a, od 1. siječnja 2009. uvedene obnovljive police da bi se osiguranicima pojednostavio postupak i da po isteku police ne moraju dolaziti u HZZO. Iako je zavod dužan raskinuti policu zbog neplaćanja, u HZZO-u ističu da je česta praksa da se osiguranik ne javlja na primljene opomene, a kad se i javi, vrlo često zlorabi propise tumačeći da je HZZO trebao raskinuti policu iako je temeljem informatičkog izvješća dokazano da je i nakon toga roka na koji se poziva da mu je policu trebalo prekinuti koristio zdravstvenu zaštitu.

Ovrha na 4-6 rata

– U takvim slučajevima polica se raskida i traži naknada učinjene štete – stoji u odgovoru HZZO-a.

Svaki je osiguranik, tvrde iz HZZO-a, prije pokretanja ovršnog postupka dobio opomenu ili obavijest najmanje dva puta.

– Tada se mogao javiti u nadležni područni ured i razriješiti problem ako on postoji – poručuju građanima. Tvrde i da osiguranik, čak i kada je već pokrenut ovršni postupak, a predmet došao do javnog bilježnika, ima rok od 8 dana da se javi zavodu i problem riješi bez ovrhe.

A da bi onima koji su ipak dobili spomenute ovrhe olakšali plaćanje, iz HZZO-a im poručuju da dug mogu podmiriti na rate.

– Dug se može otplatiti u 4 do 6 rata ovisno o visini – poručuju iz HZZO-a.

Ključne riječi

Komentara 39

GA
gamsty
08:11 25.07.2012.

Treba narod udarit još više po džepu. Nitko se ne buni, znači većini je jako dobro, imaju poklonjene stanove i apartmane od baka, djedova, mogu podnijet još veće poreze i izmišljene namete. Tako da sdp i hns, samo naprijed, udarite sa porezima i nametima, ljudi vam imaju puno para, samo naprijed!!!

LA
larala
08:18 25.07.2012.

zanimljivo je kako u ovoj državi pravila vrijede kako vladajucima paše a, ne kako piše....covjek ako ne plati dopunsko osiguranje pri pregledu, pretrazi, receptu mora platiti dodatno jer nema dopunsko al, opet mora platiti i dopunsko jer ga nije otkazao....pitam se tko je tu lud i tko koga radi ludim

OB
-obrisani-
08:26 25.07.2012.

Drumska hajdučija je za njih Dječji vrtić.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije