Više od dvije tisuće poginulih Palestinaca ovoga ljeta u Gazi ključni su razlog zbog kojeg se činilo da zemlje Europske unije zaista, kako je to potkraj listopada, najavila šefica hrvatske diplomacije Vesna Pusić, idu prema priznanju Palestine.
– Hrvatska na tragu ostalih zemalja EU namjerava priznati Palestinu – rekla je.
Priznanja u pripremi
Ubrzo nakon njezine izjave prva zemlja EU, Švedska, priznala je novu državu na Bliskom istoku, a takvu mogućnost najavile su neobvezujućim rezolucijama i druge države Unije, Danska, Velika Britanija, Francuska, Belgija, Španjolska. Dio zemalja EU priznao je Palestinu prije nego što su ušle u Uniju. Iz Izraela stižu izjave velikog negodovanja zbog toga, a izraelska veleposlanica u Zagrebu Zina Kalay Kleitman ističe kako se Izrael protivi jednostranom priznanju Palestine i protivit će se takvoj odluci bilo koje zemlje.
– Pozicija Izraela je dobro poznata i jasna: nikakvo jednostrano priznanje ili najava priznanja neće donijeti mir u regiji niti će riješiti izraelsko-palestinski sukob niti će pomoći pomoći ostvarenju održive palestinske države – kaže veleposlanica te ističe kako se rezolucija koja će dovesti do osnutka Palestinske države može prihvatiti samo bilateralnim pregovorima između Izraela i Palestinaca. Boris Havel, autor knjige o arapsko-izraelskom sukobu, ističe kako je Švedska već u prošlosti odigrala važnu ulogu jer je, kaže, radikalno lijevo orijentirani švedski premijer Olof Palme promovirao Jasera Arafata, kojega su do tada na Zapadu smatrali teroristom, u političkog partnera.
– Švedsko priznanje Palestine nastavak je te politike, ali pitanje je koliko zaista Šveđani podupiru tu odluku lijeve vlade – kaže Havel. Ključni argument Izraelaca tiče se opasnosti od palestinskih udara.
Kako se Izrael oslanja na SAD, koji nije bez utjecaja u EU, čini se da priznavanje Palestine ipak neće biti tako prošireno.
Vesna Pusić kasnije je pak preformulirala svoje stavove. Rekla je kako se o toj temi razgovaralo na Vijeću za vanjske poslove u Bruxellesu te da države članice imaju različite stavove, a Hrvatska će donijeti odluku autonomno i bez pritiska. Čini se tako da se Europa još jednom povlači.
Promijenjen stav
– Izrael se ne slaže s aktivnostima koje se tiču Izraela, a koje nisu u obzir uzele stav Izraela – kaže izraelska veleposlanica u Hrvatskoj Kalay Kleitman.
EU zastupnik Tonino Picula nedavno je pak rekao kako je pitanje koliko je Izrael uopće raspoložen pregovorima okončati sukob s Palestincima te kako su u mnogim zemljama, naročito onima s više muslimanskih imigranata, promijenili stav nakon sukoba u Gazi.
>> Britanski parlament priznanjem Palestine ogorčio je Izraelce
izrael ne priznajem kao drzavu,kao narod da