Tjedan dana nakon što je Večernji listi otvorio slučaj visoke smrtnosti novorođenčadi s prirođenim srčanim greškama, iz ravnateljstva Kliničkog bolničkog centra stiglo je priopćenje. Ravnatelj zagrebačkog KBC-a prof. dr. Josip Paladino osnovao je neovisnu stručnu skupinu koja će analizirati sve podatke vezane uz problem liječenja djece s teškim prirođenim srčanim greškama u Klinici za kardijalnu kirurgiju.
Izvješće i analizu stanja u dječjoj kardiokirurgiji zatražili su predsjednik Republike Stjepan Mesić te predsjednica saborskog Odbora za rad, zdravstvo i socijalnu politiku Snježana Biga Friganović. Ravnateljstvo KBC-a Zagreb, kaže se također u priopćenju koje je potpisao pomoćnik ravnatelja za odnose s javnošću dr. Veljko Đorđević, ima obvezu provjerene i istinite podatke dostaviti svim nadležnim institucijama i hrvatskoj javnosti tek nakon detaljne znanstvene i stručne analize.
Podsjetimo, Sonja i Nedjeljko Miljanović javno su optužili liječnike da njihov sin koji se rodio sa srčanom manom transpozicije velikih krvnih žila nije preživio jer mu u pravo vrijeme nije pružena adekvatna pomoć niti im je ukazano na to da se dijete uspješno može operirati u nekoj inozemnoj klinici. Jedan slučaj otvorio je druge. Djeca koja se rode s ovom srčanom greškom, a kojih je u Hrvatskoj petnaestak godišnje, zagrebački liječnici ne upućuju na operaciju u inozemstvo, jer smatraju da ih mogu samostalno operirati. U inozemnim medicinskim centrima koji imaju etabliranu dječju kardiokirurgiju preživljava od 90 do 100 posto djece s transpozicijom velikih krvnih žila. Na Rebru većina te djece umire, potvrdio nam je jedan liječnik. Mišljenje je i doc. dr. Ognjena Šimića, kardiokirurga iz riječkog medicinskog centra da Hrvatska nema kardiokirurga koji može samostalno i uspješno operirati ovu srčanu grešku. Mišljenje struke se razilazi, no dr. Šimić djeci s ovom dijagnozom potpisuje liječenje u inozemstvu. Djeca po Pravilniku HZZO-a imaju pravo na plaćeno liječenje u inozemstvu ako se potrebno liječenje ne može provesti u zemlji. Dvostruki kriteriji u struci znače u ovom slučaju dvostruka mjerila prema djeci. Jednima je pružena golema, a drugima minimalna šansa da prežive.
D. Glavina, Hina