ZAGREB - Hrvatska elektroprivreda još najmanje tri-četiri mjeseca neće povisiti cijenu struje, unatoč tome što je sadašnja cijena nedovoljna za ulaganja u obnovu elektrosustava i širenje mreže koje HEP planira iduće godine. Jer danas, osim Rumunjske, Bugarske i Jugoslavije, nema zemlje koja ima tako nisku cijenu struje kao Hrvatska.
To je na jučerašnjoj konferenciji za novinare rekao Ivo Čović, predsjednik Uprave HEP-a, posebno se osvrnuvši na dramatične događaje otprije desetak dana. Potrošnja u Hrvatskoj tih je dana zbog niskih temperatura i nedovoljnih količina plina zaprijetila padom sustava, no sve je pravodobno učinjeno i uključeni su svi alternativni izvori, pa je, uz povećan uvoz, stanje smireno. Sedamnaestog prosinca potrošnja je u Hrvatskoj bila 57 milijuna kilovatsati uz snagu od 2800 megavata, što je bila najveća opterećenost sustava u povijesti Hrvatske. To je pokazalo, kaže Čović, da treba sagraditi nove objekte i ne smijemo se osloniti samo na uvoz struje u takvim slučajevima.
- Potrošnja struje ove je godine porasla 4,4 posto, što svjedoči o tome da je gospodarstvo ipak oživjelo te da kućanstva troše više nego prije. No, moram demantirati one koji tvrde da smo ovisni o uvozu struje jer je ove godine taj uvoz bio oko 25 posto. Naši su kapaciteti sasvim dovoljni za podmirenje potreba hrvatskog tržišta - rekao je Čović.
Nadzorni odbor HEP-a prekjučer je potvrdio koncept Uprave HEP-a kojim bi se ta tvrtka do 30. lipnja trebala postupno pretvoriti u HEP grupu. Osim toga, trebalo bi proraditi tržište s nezavisnim operatorom sustava i tržišta te biti imenovano Vijeće za regulaciju energetskih usluga. HEP je, također, ove godine dobio potvrdu investicijskog rejtinga koji će mu pomoći da dobije međunarodne kredite pod povoljnijim uvjetima, čime je potvrđen stabilan rejting poduzeća, rekao je Darko Belić, član Uprave HEP-a. Prošlu godinu HEP je završio sa 691 milijunom kuna gubitaka, dok bi ove godine trebao zabilježiti desetak milijuna kuna dobiti. U Hrvatskom saboru očekuje se donošenja zakona o privatizaciji HEP-a i ove će se godine napraviti samo pripremne radnje za privatizaciju. Ona bi trebala uslijediti tek 2003. godine, obrazložio je Čović.
Govoreći o problemu nuklearne elektrane u Krškom, Čović je posebice naglasio da je to iznimno važan objekt za Hrvatsku i HEP koji se želi vratiti u NEK kao punopravni suvlasnik elektrane. - O ostalim pojedinostima u ovom trenutku ne bih govorio - zaključio je Ivo Čović.
Zdravko Cesar