Najnovije vijesti
Objavljeno vijesti danas: 5
Pošalji priču
Imaš priču, fotografiju ili video?
I SAM ZAVRŠIO U IZOLACIJI

Igor Štagljar: 'Očekujemo cjepivo u prosincu, a Hrvatska se s pandemijom nosi odlično'

Igor Štagljar
Foto: Borna Filić/PIXSELL
02.04.2020.
u 15:41

"Četiri godine razvijali smo jednu metodu, nazvanu 'Simple', koja može detektirati proteine, odnosno proteinske interakcije u bilo kojoj živućoj stanici i staničnim tekućinama".

Molekularni biolog Igor Štagljar sa Sveučilišta u Torontu za N1 Studio govorio je o metodi 'Simple', kojom će se, vjeruju znanstvenici, moći identificirati asimptomatične osobe kako bi spriječilo širenje zaraze u društvu, zbog čega je i uvedena socijalana izolacija.

Štagljar kaže da se njegov tim inače ne bavi istraživanjem koronavirusa, ali ova pandemija je angažirala znanstvenike svijeta. Od kanadske vlade dobili su nešto više od milijun dolara kako bi neke od svojih tehnologija mogli prenijeti u istraživanje Covida 19, odnosno virusa SARS-CoV-2 koji uzrokuje tu pandemiju.

"Četiri godine razvijali smo jednu metodu, nazvanu 'Simple', koja može detektirati proteine, odnosno proteinske interakcije u bilo kojoj živućoj stanici i staničnim tekućinama. Sada smo u mogućnosti modificirati tu metodu i putem nje detektirati antitijela koja pacijenti stvaraju protiv virusa SARS-CoV-2 direktno u serumu. Kad neka osoba bude zaražena, tijelo počinje razvijati antitijela nakon tri do četiri dana", objasnio je znanstvenik, dodavši da vjeruju kako će tom metodom identificirati ne samo osobe koje su zaražene, nego i one asiptimatične.

"Asimptomatične osobe su jednako infektivne kao oni koji leže u bolnici i potreban im je kisik. Treba ih izolirati kako ne bi inficirale osobe u društvu. Zbog toga je i uvedena socijalna izolacija", dodao je Igor Štagljar.

Metodu bi mogli razviti za šest, a lijek ili cjepivo za dvanaest mjesci

"Govorimo o nekih šest mjeseci, možda manje. Napravili smo neka preliminarna istraživanja, počeli smo prije dva mjeseca. U timu imam doktora iz Wuhana. Napravio je par eksperimenata, funkcioniralo je, napravili smo projekte i dobili sredstva. Svijet se mobilizirao", rekao je, dodavši da na Sveučilištu trenutačno radi samo pet od tristo laboratorija zbog implementacije socijalnog distanciranja, a tih pet bavi se istraživanjem koronavirusa.Smatra da su mjere u Hrvatskoj dobre te da se Hrvatska dobro nosi s pandemijom.

VIDEO: Znanstvenik Ivan Đikić o pandemiji i situaciji s koronavirusom

Kaže da je u Kanadi situacija nešto manje restriktivna. 

"Imamo nešto manje od deset tisuća detektiranih slučajeva, nešto manje od tri mrtvih na populaciju od jednog milijuna. Za tri tjedna ćemo biti na vrhuncu krivulje. Sredinom ožujka su zatvorene škole i sveučilišta, predavanja držimo online. Život se skroz promijenio. Svugdje se prakticiraju socijalna distanciranja, u dućan se pušta jedan po jedan. To je jedini način kako se zaštiti od virusa - nemamo lijek, namamo cjepiva. Tako će biti narednih dvanaest mjeseci", rekao je znanstvenik, koji je i sam nedavno izašao iz samoizolacije:

- U subotu sam završio svojih 14 dana. Mogu vam reći da je lijepo opet prošetati, ali sve je to normalno. Bio sam na Portoriku kada tamo još nije bilo nijednog slučaja, ali mi je po povratku rektor sveučilišta poslao mail i rekao da me ne želi vidjeti 2 tjedna na kampusu pa je tako i bilo - otkrio je Štagljar.

Kaže kako se još premalo znamo o virusu te da je teško predvidjeti ishod ove pandemije jer se sve projekcije zasnivaju na mjerama socijalnog izoliranja.

O ishodu pandemije

"Osobno mislim da će nakon dva - tri mjeseca izolacije broj slučajeva početi smanjivati do te mjere da će biti moguće relaksirati neke aspekte izolacije. Primjerice, ljudi uključeni u esencijalne poslove mogli bi se vratiti u ekonomiju. Možda će se polako početi otvarati dućani koji su sada zatvoreni. Međutim, to ne znači da će se stvari vratiti u normalu. Trebamo pronaći balans između izolacije i funkcioniranja tako da se bolest ne širi eksponencijalno. To je ono najvažnije", kazao je, istaknuvši da se nadaju kako će ljeto usporiti širenje virusa.

Komentara 2

BR
BraniteljJakob
20:23 02.04.2020.

Kasnis ti sa vacinom ako ne vise onda pola godine. British American Tobacco ima vacinu vec spremnu u lipnju ove godine. Proizvodnja ce biti od 1 do 3 milijuna tjedno.

BR
BraniteljJakob
15:48 02.04.2020.

Je, nosi se ... Operacija uspjela a pacijent umro.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije