– Ako ubrzo ne dobijemo pozitivan odgovor od Hrvatskih cesta o postavljanju semafora kod škole u Mirkovcu radi sigurnosti djece, bit ćemo prisiljeni na toj državnoj cesti zaustaviti promet – zaprijetio je Božidar Kučko ravnatelj Osnovne škole Sveti Križ Začretje, iza kojeg stoje i svi učitelji, ali i roditelji djece koja polaze Područnu školu Mirkovec.
Nepregledan prijelaz
Ta je škola tik uz dionicu državne ceste od Zaboka do Krapine i prijelaz preko nje obilježen je pješačkim prijelazom, ali je zbog nepreglednosti s jedne strane i zbog toga što većina vozača ne poštuje ograničenja brzine vrlo opasna. Rezultat toga je nalet automobila na dvoje učenika te škole, upravo na pješačkom prijelazu, a devetogodišnju Lorenu Družinec, učenicu trećeg razreda u studenom prošle godine automobil je udario već drugi put, srećom, za razliku od prve nesreće, bez težih posljedica. - Baka me dovezla do raskršća i rekla mi da preko zebre prijeđem cestu i idem u školu. Ja sam išla pločnikom i kada sam došla do zebre vidjela sam da auto usporava. Mislila sam da će stati, ali nije i udario me je. Odbacio me i pala sam, ali nije bilo ništa slomljeno – kaže Lorena, na koju je automobil naletio i dvije godine ranije, iako bliže njenom domu na drugoj cesti, a tada joj je bila slomljena bedrena kost, zbog čega je provela dva i pol tjedna u Klaićevoj bolnici u Zagrebu, a potom i nekoliko tjedana na rehabilitaciji u Krapinskim Toplicama.
Dijete pazi, ali auti su brži
– Uvijek pazim kada idem preko ceste i više puta pogledam lijevo – desno, ali jednostavno auti brzo voze i stvarno me strah prelaziti cestu - kaže Lorena. Na drugog učenika automobil je također naletio na cesti, ali slabije, pa ga je samo udario u školsku torbu na leđima. Ravnatelj Kučko kaže da je problem počeo kada je stara zagorska magistrala postala sastavni dio Autoceste Zagreb – Macelj, jer je od tada cesta kroz Mirkovec jako prometna, a njome voze i kamioni koji prevoze materijal iz kamenoloma Očura i Gorjak.
– Rijetki su vozači koji se pridržavaju propisa, a mi smo učinili sve što je u našoj moći – zbog preglednosti smo snizili živicu, postavili smo rampu na ulaz na parkirališta, organizirali smo dežurstva učitelja, te smo postavili “labirint”, koji sprečava da djeca samo istrče iz školskog dvorišta na prometnicu, ali to jednostavno nije dovoljno – kaže ravnatelj Kučko.
Ne možemo čekati kraj godine
Zahtjev za semaforom Hrvatskim cestama škola je prvi puta preko Općine i Županije poslala lani u rujnu, pa u studenom nakon što je automobil naletio na Lorenu, zatim je predstavnica vijeća roditelja Marija Draganić uputila dopis i dječjoj pravobraniteljici Mili Jelavić, koja ga je također proslijedila HC-u. I početkom ovog tjedna škola je ponovno slala dopis, a jedino su saznali da je u financijskom planu HC-a za ovu godinu rješavanje svih takvih problematičnih točaka, a da će njihova doći na red u drugoj polovici ove godine.
– Mi toliko ne možemo čekati jer se škripa guma čuje svakodnevno. Kada se nešto desi, bit će prekasno. Ako se to neće riješiti već u veljači, odlučni smo, blokiramo cestu – zaključuje ravnatelj Kučko.
Postavite \"ježeve\" po noći pa nek onda razmišljaju kako će voziti po toj cesti... Možete i zabetonitrati \"ležeće policajce, jer dok birokracija počne djelovati proći će dvadesetak godina... Policija će izaći \"na teren\" tek kad netkom od uglednih građana vozačač ubije djete... Ako nemate \"ugledne\" roditelj i djecu, ne nadajte se \"odšteti\" policije koja tek nakon ubijanja djeteta postavlja \"zaštitu\"...