Indija ulazi u elitni klub

Imaju nuklearno oružje, a ovim potezom su odgovorili svom najvećem rivalu: 'Ovo je velika prekretnica'

FILE PHOTO: A Hwasong-18 intercontinental ballistic missile is launched during a drill
Foto: KCNA/REUTERS
1/3
18.11.2024.
u 09:40

Indija, koja posjeduje nuklearno oružje, testirala je svoj prvi hipersonični projektil, nekoliko dana nakon što je njen rival Kina predstavila svoje najnovije zrakoplovne kapacitete

Indija je objavila u nedjelju da je uspješno testirala domaću hipersoničnu raketu dugog dometa, što je stavlja u malu skupinu nacija koje posjeduju tu naprednu tehnologiju. Indija, koja posjeduje nuklearno oružje, testirala je svoj prvi hipersonični projektil, nekoliko dana nakon što je njen rival Kina predstavila svoje najnovije zrakoplovne kapacitete.

Nadzvučni projektili su vrhunac suvremene raketne tehnologije: lete niže i teže ih je otkriti od balističkih projektila, brže mogu doći do svojih ciljeva koje mogu mijenjati usred leta. Sjedinjene Američke Države, Rusija, Kina i Sjeverna Koreja su testirali hipersonične projektile, a nekoliko drugih zemalja također razvija tehnologiju.

Indija je došla do velike prekretnice tako što je uspješno izvela probni let dalekometne hipersonične rakete, rekao je ministar obrane Rajnath Singh u priopćenju. Do probnog leta je došlo nekoliko dana nakon što indijski rival Kina predstavila svoje proširenje zrakoplovnih sposobnosti na aeromitingu, gdje su bili izloženi nevidljivi lovac J-35A i napadačke bespilotne letjelice.

Prema kineskim državnim medijima, novosti u kineskom arsenalu uključuju raketni sustav zemlja-zrak HQ-19, dizajniran za presretanje balističkih projektila i nadzvučnih kliznih vozila (HGV). Indijska raketa je lansirana s otoka Abdul Kalam blizu istočne obale potkontinenta u subotu.

Videosnimke koje je objavila indijska organizacija za obrambena istraživanja i razvoj (DRDO), prikazuju lansiranje rakete prema noćnom nebu, nakon čega se može vidjeti plamen. Ovo je povijesni trenutak, a ovo značajno postignuće je našu zemlju svrstalo u skupinu posebnih zemalja koje imaju sposobnosti toliko kritičnih i naprednih vojnih tehnologija, dodao je Singh. Nisu pružene nikakve daljnje pojedinosti o projektilu.

New Delhi je produbio obrambenu suradnju sa zapadnim zemljama u proteklih nekoliko godina, uključujući u takozvanom savezu Quad sa SAD-om, Japanom i Australijom. Indija je također velik kupac ruske vojne opreme, uključujući raketni sustav S-400, unatoč prijetnji američkim sankcijama zbog više milijardi dolara vrijednog ugovora.

FOTO Putin ima 14 jasnih meta: Ako doista posegne za nuklearnim oružjem, Rusija bi prvo gađala ove lokacije

FILE PHOTO: A Hwasong-18 intercontinental ballistic missile is launched during a drill
1/26
Ključne riječi

Komentara 3

MA
Mandrak99
13:44 18.11.2024.

Ljudi u toj Indiji gladuju,svijet se trudi pomoći da bude manje gladnih,a vlast se kur. Li. Nuklearnim programom.Tko če ratovati?Ovi gladni i siromašni...ccccc

Avatar Hazl113
Hazl113
13:28 18.11.2024.

J-35A je sve ali nije nevidljiv ili točnije rečeno slabo uočljiv (Stealth). RCS im je veći od 0,08m2 što nije dovoljno za Stealth. Granica je 0,05m2. Su-57 je nešto bolje od Rafala i RCS mu je 0,2, a Rafalu 0,6-1ma. AESA radari što ih imaju F-22 i F-35 bez problema otkrivaju sve u zraku iznad 0,01m2, a njihov RCS je na razinama 0,0001m2, prevedeno kao golf loptica ili ptica lastavica. Pored toga termalno zračenje motora im je 16 puta manje, da 16 puta slabije nego što ima Su-57. Drugim riječima i IC raketa teško pronalazi cilj pored aktivnih i polu aktivnih radarskih. Najnovija raketa AIM-260 koja se već počela ugrađivat u F-22 i F-35 (samo za sada američki) ima mogućost detekcije 0,01m2 svojim radarom. Domet joj je tajna, a neki izvori govore i preko 150nm (260km) sa NEZ-om 70nm (130km). Onaj kineski balon kojeg su Ameri skinuli prije par god. imao je na sebe sve moguće senzore i prelijetao područje upravo gdje su bila testiranja te rakete. Čekali su trenutak kada se balon našao iznad vode i tako dosta opreme sa balona izvukli.

GL
globalsolutions
13:16 18.11.2024.

Vesela neka ekipa na tom istoku..

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije