Nekretnine

Imovina prvih gastarbajtera propada zarasla u korov

'VARAZDIN/MEDJIMURJE- 31.07.09., Cakovec, Hrvatska- Zvonimir Taradi, nacelnik opcine Belica. Photo: Vjeran Zganec-Rogulja/Vecernji list'
'Vjeran Zganec-Rogulja/Vecernji l'
19.03.2011.
u 13:35

Stare kuće po selima postale su i opasnost za mještane, pa je tako Grad Prelog svojedobno pokrenuo akciju rušenja kuća koje su zbog derutnog stanja postale prijetnja susjedima

 

Dok gradovi i općine muku muče kako osigurati nova gradilišta za koja treba prvo ishoditi prostorno-plansku dokumentaciju i dovesti do njih cestu, struju, vodu i plin, u većini međimurskih sela, poput pokvarenih zubiju, zjape stare kuće koje godinama nitko ne održava. Obično su to kuće čiji su stanari umrli, a nasljednici su raštrkani diljem Hrvatske i svijeta. Zna li se da je u Međimurju 126 naselja, i ako u svakom od njih prosječno ima deset takvih zapuštenih kuća, dolazi se do brojke od 1200 gruntišta. Ako jedno prosječno vrijedi oko 20.000 eura, dolazi se i do brojke od 24 milijuna eura, odnosno više od 177 milijuna kuna!

 - Znam za puno kuća koje su napuštene i ostavljene da propadaju jer su nasljednici po cijelom svijetu, pa se ne može doći do čistih vlasničkih papira. Kuće koje imaju čiste papire pak su precijenjene. To su ipak građevine koje u većini slučajeva treba srušiti do temelja i sagraditi novu. Ljudi računaju da takve stare kuće imaju priključak za struju, no ni taj priključak više nije tako skup - kaže Milica Celinger iz jedne čakovečke agencije za promet nekretninnama. Oni, dodaje, prodaju samo kuće za koje imaju potpise svih vlasnika. Ponuda je trenutno u Međimurju veća od potražnje, a za razliku od prije tri godina, kad su traženije bile kuće vrijednosti do 60.000 eura, danas se više traže manji dvosobni stanovi u gradovima. Jeftiniji su i manje se troši na njihovo održavanje. Stare kuće po selima postale su i opasnost za mještane, pa je tako Grad Prelog svojedobno pokrenuo akciju rušenja kuća koje su zbog derutnog stanja postale prijetnja susjedima. U njima se skupljaju štakori i zmije, a do vlasnika se ne može. Grad je poslao podatke o takvim kućama građevinskoj inspekciji koja je naložila rušenje. - U gotovo svakom selu postoje takve kuće koje propadaju. Najveći su problemi s kućama čiji vlasnici žive u Srbiji i SAD-u, do kojih je teško doći. Tu i su oni prvi gastarbajteri koji su prije Drugog svjetskog rata i nakon njega otišli trbuhom za kruhom. Nisu se više vraćali kući, roditelji su umrli i kuće su ostale prazne - kažu u jednoj čakovečkoj agenciji. Načelnik općine Belica Zvonimir Taradi kaže da i u Belici i Gardinovcu ima starih kuća u kojima nitko ne živi. - Ako se vlasnici i odluče na prodaju, mladi radije kupuju nova gradilišta na kojima bi sagradili novu kuću - kaže Taradi. U gradovima i općinama ne znaju kako riješiri problem starih kuća. I u samom središtu Preloga postoje kuće s kojih opadaju žbuka i dijelovi krovišta. Neke su 1945. i kasnije bile nacionalizirane, pa čekaju rasplet situacije oko odštete. Mnogima su vlasnici bili Mađari.

Ključne riječi

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije