Nakon što je iranski vrhovni sud potvrdio izricanje smrtne kazne Sakineh Mohammadi Ashtani 27. svibnja 2007., po iranskom pravosudnom sustavu samo je izravno pomilovanje ajatolaha Alija Hamneija moglo tu iransku Azerku spasiti od smrti.
Iransko veleposlanstvo u Londonu je na upite izjavilo: "Prema informacijama relevantnih pravosudnih organa u Iranu, ona neće biti pogubljena kamenovanjem na smrt." No, to ne otklanja mogućnost njezina pogubljenja vješanjem (koje se u Iranu izvršava ne vješanjem s padom, u kojem je smrt trenutačna zbog prijeloma vratnih kralježaka, nego surovom kaznom podizanja osuđenog pomoću dizalice, tijekom kojeg bolna agonija gušenja traje između tri i devet minuta). Pitanje kamenovanja posebno je kontroverzno; glasnogovornik ministarstva pravosuđa Jamal Karimirad priče o kamenovanju odbacio je kao "laži medija i organizacija za ljudska prava", u skladu s izjavom od prije nekoliko godina: "Kamenovanje je odavno isključeno iz kaznenog zakona i u Islamskoj Republici se takve kazne ne izvršavaju", ali aktivistica za ljudska prava Mina Ahadi tvrdi da u Iranu najmanje 12 žena čeka izvršenje smrtne kazne kamenovanjem, dok je još 40 do 50 u opasnosti od toga.
U svakom slučaju ponudu Luiza Inacija Lule da Silve da primi Sakineh Mohammadi Ashtani iranske vlasti ne misle prihvatiti. U utorak je glasnogovornik iranskog ministarstva vanjskih poslova Ramin Mehmanparast izjavio da ponuda brazilskog predsjednika iskazuje "njegovu humanost i osobnu emotivnost", ali da Lula da Silva "nema dovoljno informacija o tom slučaju".
\"Kamenovanje je odavno isključeno iz kaznenog zakona\". Al nije iz Islamskog zakonika kojega prakticira IRI. Ukratko, Velayat el fakih.