Već osmu godinu zaredom obitelj Milice i Slavka Sambolića iz Breznog u Humu na Sutli, okuplja krajem kolovoza sumještane na veselicu ne bi li se doznalo tko u selu peče najbolji domaći kruh. Ove godine tako je bilo izloženo 50 starinskih vrsti kruha, baš onakvih kak' su ih i negdar pekle njihove bake. Bilo je tu i onih od kuruze, raži, heljdinog brašna i krumpira, raznih miješanih - onih sa sjemenkama lana, buče i suncokreta, s peršinom, špinatom i koprivama, sa češnjakom, špekom i čvarcima.
Došle i susjede Slovenke
Svoje su brašnaste delicije donijeli i oni iz susjedne općine. ali i Slovenije - iz Miljane, Harine Zlake, Rogaca i Podčetrtka. Mala selska priredba tako je dobila i svoj međunarodni karakter i to s čak dva načelnika - humskim Jutrišom i zagorskoselskim Kodrnjom.
- Naša sela Donje Brezno i Brezna Gora sve više odumiru. Još prije 30-ak godina ovdje je bilo više od 200 ljudi, danas nas je ostalo samo 40-ak. Nekad je tu bilo sve puno djece, danas nažalost, do 18 godina, imamo tek jednu 12-godišnju djevojčicu. Selo malo oživi tek po ljeti kada nam na ferje dođu unuci - priča nam glavna organizatorica Milica Sambolić te dodaje kako su baš unuci bili i inicijatori svega.
Kako do prve trgovine i na hrvatskoj strani, ali i sa one slovenske imamo skoro deset kilometara, svaki dan doma pečemo kruh, pa su nam baš unuci sugerirali da napravimo ovako nešto rekavši nam kako je i speći domaći kruh prava umjetnost - rekla je Milica.
Veselica sve do jutra
Nakon što je stotinjak okupljenih isprobalo sve, na kraju je svaki na ceduljici morao napisati redni broj njemu najboljeg kruha. Ispalo je kako je najbolji kruh ispekla Marjana Murk.
- To je kruh od domaćeg, pol glatkog pol oštrog brašna, nutra sam dala malo pire krumpira, koprive, peršina, češnjaka i čvaraka, a po vrhu na koru češnjak, čvarke i ribani sir - otkrila je tajnu recepta Marjana. A nakon proglašenja najboljih, za veliku veselicu koja je potrajala do sitnih sati, uz vrganjovu juhu i gulaš te dakako domaču pijaču, pobrinuli su se Taborgradski dečki.