Ivan Rajković, vlasnik Medikola, kako bi doznao isplati li se PET/CT uređaj uvesti u Hrvatsku, nije, kako tvrdi, morao pregledavati američke studije jer je projekt nabavke tih uređaja za KBC Zagreb i Vinogradsku bolnicu pokrenula Račanova Vlada 2003.godine.
Hrvatska dobila sredstva
Večernji list u posjedu je sažetka predinvesticijske studije uvođenja PET/CT-a u bolnice koju je financirala Međunarodna agencija za atomsku energiju iz Beča.
– Projekt su 2003. pokrenuli rebarski nuklearci pa je predstavljen na godišnjoj skupštini MAAE-a – rekao je SDP-ov saborski zastupnik Zdenko Franić koji je bio voditelj hrvatskog izaslanstva u Beču.
Uvođenje uređaja i ciklotrona za proizvodnju izotopa bio je samo jedan od predloženih projekata, a za njihov razvoj Hrvatska je te godine dobila oko 1,5 milijuna dolara. Izrada studije počela je na zagrebačkom Ekonomskom institutu u veljači, a završena je u listopadu 2004. Voditelj projekta bio je dr. Mustafa Nušinović, predstojnik odjela mikroekonomije na EI-ju, a suradnici Jelena Budak, Ivan Damir Anić te Mihaela Grubišić koja je do 2003. radila u sektoru za investicijsko bankarstvo u Hypo banci. Studija je do detalja razradila isplativost uvođenja PET/CT-a u bolnice i to u pet varijanti od kojih sve osim jedne planiraju dva uređaja u bolnicama te ciklotron za proizvodnju izotopa na Institutu “Ruđer Bošković”. Zanimljivo je da je studija pomno ispitala i potrebe našeg tržišta za skenerom.
– Rađene su analize po broju stanovnika, krivulji obolijevanja od malignih bolesti i drugim pokazateljima – objašnjava M. Nušinović.
U to vrijeme, kaže, na studiji su surađivali i istaknuti hrvatski nuklearci poput akademika Zvonka Kusića i prof. Damira Dodiga.
– Voljeli smo tu studiju i zaista je odrađena sa srcem – naglasio je M. Nušinović i dodao da je M. Grubišić u to vrijeme na EI prešla jer je željela raditi na znanstvenim projektima.
Tri godine na čekanju
– Točno je da smo napravili studiju, no onda je sve stalo. Projekt nije nastavljen i nitko ne zna zašto – rekao je prof. Dodig iz KBC-a.
Doznajemo i da su se ljudi koji su radili na studiji pobrinuli da za isplativost projekta doznaju i Ministarstvo zdravstva i HZZO, no ipak se ništa nije pomaklo s mrtve točke sve dok Medikol nije sklopio ugovor s HZZO-om 2007.
Isplativost uređaja prepoznao tek Medikol, a ne ministarstvo i HZZO
Predinvesticijska studija ušla je među projekte koje je Agencija za atomsku energiju platila 1,5 milijun dolara
Komentara 10
eee to ti je biznis potrosis 1,5 miliona drzavnog novca na studiju i onda nis ne poduzmes, nek se dogovoris s nekim privatnikom da preuzme posao (normalno za proviziju) \"Znao sam za tu studiju, no ona je završena u listopaduu 2004., a ja sam se povukao u prosincu\" Andrija Hebrang, tadašnji ministar zdravstva kak bi pinokio reko, on ne laze, samo ponekad ne govori istinu, pa se nebi zacudio, da je studija zavrsila na dnu neke ladice ili u nekom kriptiranom folderu?
Evo Renault dijeli 2 ulaznice za Formulu 1, VN Mađarske... Good luck! http://nagradna-igra.renault-sport.hr/igra/d187c1c3-1c8b-42d9-a99e-ffd2a89d8ee3
Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.
Gospođo Hoffmann vi ste obični lažov, plaćeni ste očito da obmanjujete hrvatsku javnost. Ovo što je radio hzzo sa medikolom jest KRIMINAL, nažalost za sad ISPLATIV