Vlada je danas u djelo provela jedno od najvažnijih obećanja zbog kojih se odustalo od planiranog štrajka u zdravstvu – izmjenu Uredbe o koeficijentima složenosti poslova u javnim službama. Izjednačila je koeficijente specijalista i užih specijalista te liječnika u primarnoj zdravstvenoj zaštiti s bolničkima. Uz to, utvrđen je isti koeficijent složenosti poslova za doktore medicine i doktore dentalne medicine te za magistre farmacije i magistre medicinske biokemije, pri čemu se malo razlikuju ovisno o tome imaju li akademski stupanj dr. sc. i mr. sc. Neki dosadašnji koeficijenti su povećani.
Primjerice, koeficijenti za izračun plaća specijalizanata te doktora medicine i doktora dentalne medicine bez specijalizacije, s koeficijenta 1,659 podignuti su na 1,880 a magistara farmacije i magistara medicinske biokemije bez specijalizacije s koeficijenta 1,659 na 1,825.
Koeficijenti položaja II. vrste (voditelji odsjeka u službama za nezdravstvenu djelatnost, inženjeri, stručni referenti...) povećani su s 1,164 na 1,2, a oni za plaće logopeda, medicinskih tehnologa, biotehnologa i biomedicinskih inženjera, biologa u zdravstvu, molekularnih biologa, kliničkih psihologa, psihologa, medicinskih fizičara, fonetičara, nutricionista, defektologa / edukacijskih rehabilitatora i citogenetičara s 1,571 na koeficijent 1,659.
Izmjenama Uredbe zbog složenosti poslova i odgovornosti tih radnih mjesta obuhvaćeno i povećanje koeficijenta radnih mjesta zdravstvenih djelatnika III. vrste (zdravstveni radnici u poliklinikama, namještenici itd.) i to s koeficijenta 1,067 na koeficijent 1,100, s koeficijenta 1,018 na koeficijent 1,077 te s koeficijenta 0,951 na koeficijent 0,999.
Uvedeno je novo radno mjesto – specijalista prvostupnika sestrinstva u hitnoj medicinskoj pomoći, a ministar zdravstva Vili Beroš na sjednici Vlade pojasnio je kako je riječ o preduvjetu za reformsku mjeru unapređenja hitne medicinske pomoći.
Za provedbu izmijenjene uredbe u financijskom planu Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje država će izdvojiti nešto više od 88 milijuna eura.
Video. Koliko zarađuju hrvatski liječnici u Njemačkoj? Ovisno o iskustvu i do 11 tisuća eura
Liječnicima i medicinskim osoblju svakako treba dati više jer se ljudi u većini slučajeva narade, a u konačnici i znaju svoj posao. Za razliku od njih pravosuđe ne zaslužuje povećanje plaća jer i ovo što sada dobivaju je u većini slučajeva previše za kvalitetu posla koju odrade.