Meso istarskog/istrskog goveda boškarina dobilo je europsku zaštićenu oznaku izvornosti, a samoborska češnjovka/češnofka europsku zaštićenu oznaku zemljopisnog podrijetla, objavila je u ponedjeljak Europska Komisija (EK)
Hrvatska tako sada ima čak 37 poljoprivredno-prehrambenih proizvoda upisanih u registar zaštićenih proizvoda u EU, s čime je na visokom sedmom mjestu među državama članicama, priopćili su iz Ministarstva poljoprivrede.
Ističu da zaštićene oznake porijekla ili izvornosti potrošaču jamče kupnju autentičnog proizvoda. Sa zaštitom mesa istarskog boškarina, koji je dobio "dvojno" – hrvatsko i slovensko državljanstvo, počelo se u kolovozu 2019., zajedničkom inicijativom Saveza uzgajivača istarskog goveda i Kmetijske zadruge Agraria Koper.
Riječ je o svježem mesu podvrgnutom kontroliranom postupku zrenja u trajanju od najmanje 15 dana. Proizvodi se na području istarskog poluotoka, kvarnerskog otočja, na Krasu, Ćićariji i na Podgrajskom podolju s južnim padinama Brkina.
Postupak zaštite naziva samoborske češnjovke počeo je 2020. To je dimljena kobasica za kuhanje proizvedena od usitnjenog svinjskog, goveđeg i/ili junećeg mesa te masnog tkiva svinja uz dodatak uvarka od svježeg češnjaka i suhog bijelog vina. Posebnost, koja ovisi o vještini majstora, jest i tzv. špajlanje – ručno povezivanje kobasica u par drvenim malim štapićem, za što je potrebno puno iskustva.
U tri mjeseca očinski dopust koristilo gotovo šest tisuća muškaraca