nije izdržala

Istraga zbog smrti bebe: Sestra je telefonom rekla da ne dolazimo

beba
Foto: Privatni album
08.02.2014.
u 16:47

U tri mjeseca tumor i metastaze znatno su se smanjili, ali pluća malene djevojčice nakon 4. ciklusa kemoterapije napunila su se vodom

Zdravstvena inspekcija Ministarstva zdravlja žurno je zatražila od KBC-a Split i Klinike za dječje bolesti u Zagrebu očitovanje i medicinsku dokumentaciju o liječenju šestomjesečne Laure Stupalo, koja je s dijagnozom neuroblastoma s metastazama na jetri nakon tromjesečne borbe za život preminula 5. studenog 2013.

Savršeno zdrava beba

Od roditelja su zatražili da im dostave podatake o djetetovoj pedijatrici. Odgovor je to koji smo od Ministarstva zdravlja dobili na upit o tragičnoj smrti bebe, nakon što su nas njeni roditelji kontaktirali želeći upozoriti na pogreške i propuste u zdravstvu te pomoći da se ne ponove drugima. Jelena Stupalo u 6. mjesecu trudnoće operirana je zbog ileusa (zapletaj crijeva), no unatoč teškoj operaciji beba se uredno razvijala i stigla na svijet 19. travnja 2013. Majci je, napominje, još 2009. godine odstranjen desni jajnik zbog fibroma.

– Sa svojom poviješću bolesti upoznala sam sve doktore, a posebice Laurinu pedijatricu – kaže J. Stupalo.

Laura je uredno napredovala i nikad nije pregledana detaljnije od beba rođenih u urednoj trudnoći. Na drugom pregledu primila je cjepivo protiv hepatitisa B i utvrđeno je da je ”školski primjer zdrave bebe“. – Nakon 15-20 dana primijetili smo da ima zeleno-žutu stolicu i sve napuhaniji trbuh. Isključivo sam je dojila pa sam vjerovala da sam pojela nešto što joj je škodilo, no za 3-4 dana nazvala sam pedijatricu želeći dovesti bebu na pregled. Javila se medicinska sestra i rekla da je riječ o grčićima te da nije potrebno dolaziti prije već zakazanog redovitog pregleda za sedam dana – kaže.

Hvala Klaićevoj bolnici

A na tom pregledu, šok. Doktorica je na prvi pogled ustvrdila: dijete je vitalno ugroženo i vjerojatno ima tumor!

– Uputili su nas na hitni prijam u KBC Split. Lauru su tamo prebacili na intenzivni odjel, napravili CT trbuha koji je pokazao neuroblastom iza desnog bubrega s metastazama na jetri – nastavlja. Lauru su premjestili u Kliniku za dječje bolesti u Zagrebu i počeli odmah s kemoterapijom. U tri mjeseca tumor i metastaze znatno su se smanjivali, ali pluća su joj se nakon 4. ciklusa napunila vodom.

– Naš mali anđeo zauvijek nas je napustio.

Roditelji od srca zahvaljuju predanim liječnicima u Klaićevoj. I pitaju: zašto se neuroblastom ne otkriva rano pregledom urina i krvnim markerima?

– Takvi preliminarni pregledi rade se u Njemačkoj, Austriji, Japanu... i spašavaju djecu, a ranim otkrivanjem bolesti izbjegavaju se skupa i dugotrajna liječenja koja, nažalost, završe smrću djece – kažu roditelji.

Potiču i na preispitivanje cjepljenja tako male djece od hepatitisa B, a pitaju i zašto nitko, od rodilišta do pedijatra, nije stavio dijete rođeno nakon neuredne trudnoće pod povećalo te što očekivati od trominutnog pregleda kod pedijatra i što u slučaju kad sestra postavlja dijagnozu preko telefona?

– Želimo da Ministarstvo zdravlja reagira na ovaj slučaj te uvede promjene kako bi zaštitilo djecu, smanjio broj preminule djece, a pritom i smanjilo troškove liječenja na teret zdravstva – poručuju roditelji.

Komentara 16

NV
novo vriijeme
20:34 08.02.2014.

U Hrvatskom zdravstvu kvaliteta ovisi o savjesti pojedinca doktora a Ostojić nije ništa učinilo da zdravstveni sustav postane kvalitetan, samo uhljebio šefove i šefiće po svom ukusu koji ne znaju ni što treba raditi.

IV
ivabr11
22:25 08.02.2014.

Test za neuroblastom radi se u Austriji kod sve novorođene djece već godinama. I sama sam ga dobila za svoje dijete koje se rodilo prije 16 godina. Radi se o izuzetno jednostavnom testu a vjerujem da i nije skup. Svaka majka dobije u rodilištu tester, koji izgleda kao malo deblji papir, na koji se dijete mora popišati već u prvim danima života. Nakon toga tester se šalje na adresu bolnice. Na taj način roditelji mogu biti na vrijeme upozoreni da nešto nije u redu s bebom. Vjerujem da bi se tako nešto moglo napraviti i ovdje.

SM
siki_miki
21:29 08.02.2014.

rak je teska bolest, a kad netko ima metastaze onda je vrlo cesto samo pitanje vremena. vjerojatno mamo novca da se svatko redovito testira na tumorske markere - jer inace bi se to i radilo, a smrtnost bi itekako bila niza (iako tada postoji opasnost od lazno-pozitivnih dijagnoza i nepotrebnog lijecenja, sto moze ostaviti posljedice).

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije