DOM & VRT

Istražili smo koliko nas košta struja i isplati li se mijenjati dobavljača

\'za unu....28.08.2002. struja - poskupljenje snimio zeljko lukunic\'
Foto: Željko Lukunić/PIXSELL
1/4
Autor
Marko Biočina
28.06.2013.
u 07:05

Kojeg god dobavljača struje potrošači odaberu, Hrvatska elektroprivreda dobit će svoj dio kolača

Jeftinija struja nedvojbeno je stigla na hrvatsko tržište, no svi oni koji se nadaju da će im uskoro početi pristizati tridesetak posto manji računi za električnu energiju, mogli bi biti poprilično razočarani.

Kad se ponude novi igrača na tržištu – slovenskog GEN-I-ja i njemačkog RWE-a – ogole od vještih marketinških trikova s kojima su predstavljeni javnosti, realnost je da će oni građani koji odluče od njih kupovati struju tijekom prve godine uštedjeti otprilike desetak posto u odnosu na trenutačne cijene HEP-a.

Ipak, i te su uštede većim dijelom posljedica jednokratnih popusta koje GEN-I i RWE odobravaju korisnicima u želji da u što kraćem roku steknu što veći tržišni udjel.

Mrežarina ostaje

Kad je riječ o Slovencima, to je prvi mjesec besplatne energije, dok Nijemci pak odobravaju popust od 150 kuna.

Tu činjenicu građani bi trebali imati na umu pri donošenju odluke kojem se opskrbljivaču prikloniti, posebno zato što će im u drugoj godini – bez tog bonusa – uštede biti nešto manje. Općenito zbog načina na koji odobravaju popuste, RWE-ov fiksni iznos više odgovara onima s manjima računima, dok svima koji imaju potrošnju veću od 3500 kilovatsati godišnje GEN-I-jev popust od jednog mjeseca besplatne struje donosi više. Ipak, i tu valja napomenuti da se to odnosi isključivo na potrošenu energiju, a potrošač će svejedno morati platiti tzv. mrežarinu – naknadu za korištenje elektroenergetske mreže koja može biti i osjetan trošak.

Također, s obzirom na to da nije predviđeno izvanredno očitanje brojila GEN-I-jevih potrošača nakon prvog “besplatnog” mjeseca, ispada da kupcu neće biti besplatna struja koju zapravo potroši u prvom mjesecu, nego će mu se na kvartalnom obračunskom razdoblju od računa odbiti matematička trećina ukupne potrošnje.

To za potrošača može biti i dobro, ali i loše, budu li primjerice u prvom mjesecu njegova korištenja GEN-I-jeve struje ekstremne hladnoće ili vrućine pa ima i veću potrošnju nego inače. Još jedan važan detalj na koji građani moraju pripaziti jesu i uvjeti prekida ugovora koji sklope s opskrbljivačima.

Čitajte sitna slova

Iako je zakonskom regulativom određeno da svaki potrošač može bez naknade promijeniti opskrbljivača, to ne podrazumijeva da može besplatno i raskinuti ugovor s opskrbljivačem sklopljen na neko određeno razdoblje. Primjerice, iz RWE-ovih općih uvjeta poslovanja proizlazi da to potrošač može učiniti samo u slučaju promjene uvjeta ili cjenika. Ako to želi učiniti samoinicijativno, mora RWE-u vratiti sve popuste koje je dobio do dana raskida ugovora na temelju tog ugovora, ali i isplatiti nedefiniranu naknadu za raskid ugovora. Jasno je da bi se sklapanje ugovora s bilo kojim opskrbljivačem, a da se detaljno ne pročita ugovor moglo pokazati najskupljom opcijom.

>>Ovo je slovenski elektrotajkun koji je u Hrvatsku doveo jeftiniju struju!

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije