Otmica Alda Mora

Italija je dopustila da ubiju bivšeg premijera

moro
vl
VL
Autor
Hrvoje Dečak
20.03.2010.
u 15:13

Aldo Moro je uoči otmice, kojoj je možda kumovala i CIA, bio izgledni šef države

Ujutro 16. ožujka 1978. čelnik talijanske Demokršćanske stranke i bivši premijer Aldo Moro iz svoje je kuće krenuo u parlament kako bi ustrojio novu vladu, prvi put temeljenu na povijesnoj nagodbi demokršćana i sve jačih komunista. Međutim, u prepadu je pet Morovih tjelesnih čuvara ubijeno, a sam Moro je otet i odveden u nepoznato.

Osam tjedana drame

Bio je to početak gotovo dvomjesečne drame koju je svijet pratio s nevjericom, da bi sve završilo na najgori način: u prtljažniku crvenog renaulta 4, parkiranog u ulici Caetani u središtu Rima, ujutro 9. svibnja nađeno je beživotno tijelo nesretnog političara. Ekstremno ljevičarska teroristička organizacija Crvene brigade ubila ga je nakon gotovo osam tjedana zatočeništva. Prije toga su mu organizirali “suđenje” i “uime narodnog suda” osudili ga na smrt. Dan nakon otmice, Crvene brigade su preuzele odgovornost za otmicu i poslale fotografiju Mora ispod zastora s natpisom “Brigate rosse” i petokrakom u krugu.

Crvene su brigade u više navrata slale svoje zahtjeve vladi, ucjenjujući je Morovim životom, ali vladajući demokršćani uporno su odbijali pregovore. Danas se sumnja da je to bila urota u koju su bili upleteni i najviši talijanski politički dužnosnici i strane organizacije poput CIA-e, kojima nije odgovarala Morova politika dijaloga s komunistima. Crvene brigade su u nagodbi vidjele opasnost od otupljivanja oštrice radničkog pokreta. Službena je Italija zanemarivala sve ozbiljnije prijetnje terorista da će Moro, ako se ne pristupi pregovorima, biti likvidiran. Vlast je odbijala pregovarati, ne želeći dati legitimitet teroristima.

Stockholmski sindrom

Na Morove poruke u kojima je preklinjao svoje kolege i prijatelje demokršćane, vlada je odgovorila angažirajući psihopatologa Franca Feracuttija, koji je izjavio da Moro pati od stockholmskog sindroma prihvaćanja nazora otmičara. Tako je Moro, umjesto da mu se pomogne, diskreditiran. Nekoliko dana prije smrti A. Moro uputio je bivšim prijateljima koji su ga napustili poruku: “Ako ništa ne poduzmete, ova će stranica u povijesti Italije biti ispisana krvavim slovima. Moja krv, poprskat će vas, stranku i narod.”

Vođa Crvenih brigada Mario Moretti uhićen je 1981. te je bio osuđen za otmicu i ubojstvo Alda Mora na šest doživotnih kazni, no pušten je na slobodu nakon odsluženih 15 godina zatvora, a Prospero Gallinari uhićen je 1979. i osuđen na doživotni zatvor.

Ključne riječi

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije