Procedura

Ivana Čermaka žalba tužitelja 
neće vratiti u haaški pritvor

ivan čermak (1)
Jurica Galoić/PIXSELL
Autor
Ivanka Toma
17.04.2011.
u 10:12

Ključno je što Čermak nije bio na Brijunskom sastanku s Tuđmanom, pa time nije dio zločinačkog pothvata.

General Ivan Čermak, premda je oslobođen optužbi i trenutno pušten na slobodu, ne može se još uvijek u potpunosti opustiti. Kao što obrana osuđenih generala, Ante Gotovine koji je nepravomoćno osuđen na 24 godine zatvora, te Mladena Markača koji je dobio 18 godina, najavljuje žalbe i borbu za utvrđivanje njihove nevinosti, ili barem značajnije smanjivanje kazne, tako će se i tužitelji žaliti nakon neuspjeha u odnosu na optužbe protiv Čermaka. No, za Čermaka je dobra okolnost to što podnošenje žalbe na oslobađajuću presudu za njega ne znači vraćanje u pritvor u Scheveningenu. Ipak, još najmanje dvije godine, koliko se procjenjuje da bi najmanje trebalo proći dok bi presuda mogla postati pravomoćna, on se ne može do kraja opustiti.

U njegovu slučaju je presudna bila obrana koju su mu postavili odvjetnici Jadranka Sloković i Čedo Prodanović koji su tvrdili da, unatoč funkciji zapovjednika Zbornog mjesta Knin koju je obnašao od 5. kolovoza 1995. godine nije imao efektivnu kontrolu nad postrojbama Hrvatske vojske. Sud je prihvatio, kako su i Čermakovi branitelji tvrdili, da je on imao stvarnu zapovjednu moć samo nad onim vojnicima koji su bili stacionirani u njegovom Zbornom mjestu (njih dvadesetak), a oni pak nisu počinili nikakve zločine.

Sud nije prihvatio ni tezu tužitelja da je Čermak poricao i skrivao ratne zločine počinjene nad srpskim življem u zaseoku Grubori počinjene 25. kolovoza 1995. godine. Postoje, naime, snimke s njegovim izjavama da se tu radilo o oružanom sukobu, a ne masakru nad civilima. Ipak, sud je smatrao da to nije dovoljno za zaključak kako je Čermak koji je bio zadužen za održavanje reda na oslobođenom području prikrivao zločine. Ključno je što Čermak nije bio na Brijunskom sastanku s Tuđmanom, pa time nije dio zločinačkog pothvata.

Ključne riječi

Komentara 12

AL
AlanFord
10:33 17.04.2011.

Hoće li i Srbija otvoriti vrata svojih transkripata.Očigledno da samo mi diskreditiramo i optužujemo sami sebe. Da pravna država funkcionira, svi oni koji su nelegalno dilali i dijelili transkriptima moraju se naći na sudu. Ako ova država sada ne povuće kočnicu, i prema EU i prema ostalim zemljama, skoncentrira se prvenstveno na generale i ne uporabi sva raspoloživa sredstva, onda im se treba suditi za veleizdaju. To bi vjerojatno u protivnom bio presedan da jedna država pokunjeno i poput sluge prihvaća sramotnu odluku da smo nastali na zločinaćkom poduhvatu. No isto tako od ove vlade nebi se ništa čudio. Kako očekuju da nas drugi cijene, kada nemamo muda stati i braniti svoje!

MA
mani102
10:51 17.04.2011.

ČERMAK je imao lovu pa je platio svoju slobodu, pa i on je bio optužen i sve optužbe su odjednom nestale a protiv GOTOVINE I MARKAČA nije niti jedna nestala,žnjega treba na naš sud da vidimo dok smo mi imali po 200 maraka plaču za vrijeme rata kako j eon imao n amilione

MI
mica1111
10:22 17.04.2011.

...ma kakve veze imaju Brijunski transkripti...to je samo jedan od dokaza...teško je braniti neobranjivo... ...trebali smo naše kriminalce sami procesuirati,ovako su nam drugi kapu krojili... ...pravnici su nam očajni...državu baš briga jer je svemu tome kumovala...

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije