Predsjednik Ivo Josipović predstavio je danas u svom uredu stavove građana o pojedinim ustavnim pitanjima i pitanjima izbornog sustava koje je izradila agencija Ipsos Public.
Novi društveni ugovor
Istraživanje pokazuje da na gotovo svim ključnim pitanjima građani iskazuju nezadovoljstvo postojećim zakonskim i ustavnim rješenjima te osjećaju isključenost iz procesa demokratskog odlučivanja, pogotovu kad je riječ o izborima.
– Želimo li provesti ozbiljne društvene promjene moramo naučiti da je Sabor mjesto za dogovore, a ne samo za političke sukobe. U sljedećih godinu dana u Saboru će se morati definirati temelji novog društvenog ugovora koji će stvoriti pravedniju i uspješniju Hrvatsku – Drugu Republiku. Zato odmah treba uvesti preferencijalno glasanje, ma koliko ono bilo simboličke naravi, važno je zbog poruke građanima da smo spremni na promjene i da ćemo već u idućem sazivu Sabora imati sastav koji bolje reflektira volju građana – kazao je Josipović. Među sudionicima bili su profesori, analitičari te saborski zastupnici i predstavnici stranaka, no ne i oni iz HDZ-a i inicijative U ime obitelji.
– Iako postoji želja za promjenama, pitam se hoće li do njih doći. Vjerujem da neće jer je podjela u političkoj zajednici duboka i nitko nikome ne vjeruje. Predsjednik SDP-a i Vlade rekao je da će poduprijeti prijedlog samo ako to učini i HDZ – obrazložio je Žarko Puhovski.
Dio sudionika nije zadovoljan metodologijom istraživanja, velik dio je zadovoljan što je imao priliku za izjašnjavanje, dio ekonomskih predstavnika traži da se i o ekonomiji vodi briga kod ustavnih promjena, Puhovski dodaje da građani sigurno žele imati svog predstavnika u Saboru, a Mirjana Krizmanić upozorava da se građanima treba objasniti što uopće znači preferencijalno glasovanje jer mnogi to ne razumiju i kažu da zato i neće na izbore.
Ogroman otpor monopola
Istraživanje koje je naručio predsjednik pokazuje i da su građani nezadovljni niskim stupnjem odgovornosti političkih faktora, skupom i neefikasnom organizacijom države i radom ključnih institucija te traže decentralizaciju zemlje. Kao i to da prikupljanjem 10.000 potpisa mogu neki problem staviti na dnevni red Sabora. Nikako ne žele da ondje sjede oni protiv kojih je pokrenut kazneni progon. – Postoje ogromni otpori promjenama skupina koje drže političke, socijalne i ekonomske monopole, No većina traži promjene – kazao je Josipović.
>>Reakcija iz HDZ-a: Riječ je o lažnoj brizi i Josipovićevoj kampanji na račun poreznih obveznika
>>SDP uvodi preferencijski glas već na izborima 2015.
>>Milanović: Sabor i Vlada moraju imati određenu autonomiju, koji je onda smisao izbora
Probudio se zabrinuti 'pravednik'...pljuc!