Zadnjih nekoliko godina svjedočili smo brojnim burnim događajima koji su ostavili dubok trag na investicijskim tržištima, pa tako i na tržištu investicijskog zlata koje mnogi smatraju sigurnim utočištem za kapital u nesigurnim vremenima. Veliki rast potražnje za zlatom krenuo je još 2019. godine kada se počelo ozbiljno govoriti o dolasku nove recesije, a tada je došlo i do sada već zaboravljene repo krize pa je cijena žutog plemenitog metala već te godine skočila 20-ak posto.
Nakon toga uslijedila je pandemija koronavirusa i sustavno zatvaranje gospodarstava diljem svijeta, rast panike i straha te ozbiljna kriza opskrbnih lanaca. Uz to, monetarne vlasti u SAD-u i Europi provele su neviđenu monetarnu ekspanziju čije posljedice i danas osjećamo u vidu visoke inflacije.
VEZANI ČLANCI:
Gdje smo sada?
Sve je utjecalo na rast potražnje za zlatom, a kada se strah malo smirio, a s njime i potražnja, novi šok – otvorena ruska invazija na Ukrajinu. Geopolitičke napetosti su narasle na razinu neviđenu od hladnog rata, a kao ruske bombe, eksplodirala je i kupnja zlatnih poluga i zlatnika te je došlo do nestašice na europskom tržištu. Tržište se nakon nekoliko mjeseci stabiliziralo i činilo se da je napokon nastupio malo dulji period bez velikih negativnih šokova, sve dok u listopadu 2023. godine Hamas nije ušao u otvoreni rat s Izraelom.
S obzirom na to da svaki lokalni sukob na naftom bogatom Bliskom istoku može prerasti u regionalni, a regionalni u globalni, tržišta su se brzo opet našla u blagoj panici, što uvijek znači isto – potražnja za zlatom je rasla. Svi ovi događaji posljedično su doveli do izraženog rasta cijene zlata. U posljednjih pet godina dolarska cijena unce zlata narasla je za oko 65%, čime je zlato opravdalo reputaciju zaštite kapitala od nepovoljnih pojava poput visoke inflacije i geopolitičkih kriza. Ukratko, što je neizvjesnost veća – zlatu cijena više raste. Čini se da kraj turbulentnim događajima nije došao. Dapače, 2024. godina mogla bi ih biti puna. Geopolitičke nestabilnosti koje direktno utječu na sve ostalo nisu se smirile.
Sukob u Izraelu proširio se na Libanon i Jemen, Amerikanci i saveznici direktno su se uključili bombardiranjima, a ne jenjava ni rat između Rusije i Ukrajine. Zveckanje oružjem sve je glasnije na istoku, ali i na zapadu i pravo je diplomatsko čudo da još nije došlo do veće direktne eskalacije između SAD-a/NATO-a i Irana/Rusije. Osim toga, ovoj godini često pripisuju epitet superizborna jer su pred nama predsjednički izbori u SAD-u i oni za Europski parlament, između ostalih. Političke trzavice i sve veća polarizacija u SAD-u i Njemačkoj dodatno utječu na rast neizvjesnosti i na gospodarskom planu.
Nestašica u Njemačkoj
Upravo u Njemačkoj možemo pratiti zanimljiv razvoj događaja koji vjerojatno očekuje i cijelu Europsku uniju u idućem periodu. Nova recesija, problemi na tržištu nekretnina, rast cijena energenata i politički problemi koji iz svega toga proizlaze doveli su do velikog skoka u potražnji za zlatnim polugama i zlatnicima. Podaci koje u Centru zlata dobivamo od svojih srednjoeuropskih dobavljača (kovnica) zlata pokazuju da je u zadnjih mjesec dana došlo do velikog skoka potražnje za zlatom u Njemačkoj.
Taj skok još nije toliko zamijećen u ostatku Europe, ali primijećen su trendovi nemogućnosti naručivanja određenih proizvoda zbog blage nestašice uzrokovane rastom njemačke potražnje. Kako će izgledati ostatak godine na tržištu zlata, ostaje vidjeti, ali jedno je sigurno – oni koji se na vrijeme pripreme uvijek prođu bolje od onih koji čekaju.
VIDEO Baka ne želi besplatno čuvati unuku: 'Želim barem 18 eura po satu!'