Građani Sjeverne Makedonije izašli su jučer na birališta na izvanredne parlamentarne izbore, najneizvjesnije do sada, na kojima se glavna bitka vodila između dosadašnjeg premijera, socijaldemokrata Zorana Zaeva iz SDSM-a, i nacionalističke stranke VMRO-DPMNE Hristijana Mickoskog. Glasanje je zapravo počelo već u ponedjeljak, kada su dužnosnici pod potpunim mjerama zaštite nosili glasačke kutije glasačima koji su u karanteni zbog koronavirusa, koji je prisilio vlasti da odgode izbore koji su bili zakazani za 12. travnja.
Oporbi ime i dalje trn u oku
Upravo zbog zaraze koja se ponovno pojavila donijeta je odluka da birališta budu otvorena još dodatna dva sata, do 23 sata. Zemlja s nešto manje od 2,1 milijun stanovnika (pravo glasa ima ih 1,8 milijuna) ima oko 3500 aktivnih slučajeva zaraze koronavirusom, a 7000 ljudi nalazi se u samoizolaciji. Petnaest političkih stranaka borilo se za 120 mandata u parlamentu Sjeverne Makedonije. Prvi put nakon nezavisnosti zemlje 1991. godine napravljena je predizborna koalicija između makedonske političke stranke i stranke etničkih Albanaca, SDSM s Pokretom BESA.
Prvi put i vladajuća albanska stranka “Demokratska unija za integraciju (DUI)”, koja je do sada uvijek prevagnula i igrala glavnu ulogu u formiranju vlade, uvjetuje etničkog Albanaca za premijera, Nasera Ziberija, dugogodišnjeg zastupnika u parlamentu, što za sada nisu prihvatile niti SDSM niti VMRO-DPMNE. Premijer Zaev najavio je izvanredne parlamentarne izbore u listopadu prošle godine nakon što je Europska unija drugi put odbila otvoriti pregovore o članstvu sa Skopljem, nakon što je zemlja promijenila ime i u nazivu dodala odrednicu Sjeverna, okončavši tako 30 godina dug diplomatski spor s Grčkom oko imena. Nakon toga zemlji je bio otvoren put za pridruživanje NATO-u, ali i zeleno svjetlo za konačni početak pregovora o članstvu u EU, iako se sve događalo krajem ožujka, u sjeni sve većeg širenja pandemije.
Izbornu kampanju obilježila su uglavnom ekonomska obećanja o većim plaćama i mirovinama, uz nacionalističke poruke i gotovo svakodnevno puštanje audio i videozapisa u kojima su politički akteri navodno uhvaćeni u sumnjivim razgovorima punim kriminala, korupcije i vulgarnosti. Vladajuća stranka SDSM izbornom sloganom “Možemo!” ističe članstvo u NATO-u i približavanje EU svojim postignućima, kao i stabilizaciju ekonomije.
S druge strane, najveća opozicijska stranka VMRO-DPMNE uz slogan “Oporavak” obećava bolji standard, veće plaće, mirovine, subvencije poljoprivrednicima, smanjenje poreza za osam posto i naglašava štetnost sporazuma postignutih sa susjednim zemljama, Grčkom i Bugarskom, optužujući Zaeva za veleizdaju. Milaim Fetai, politički analitičar i sveučilišni profesor na Fakultetu političkih znanosti u Tetovu daje malu prednost SDSM ispred VMRO-DPMNE.
– Što se tiče albanskog bloka, najveća politička partija je Demokratska unija za integracije, čiji je predsjednik Ali Ahmeti, koji već od 2001. obnaša vlast i s lijevim i s desnim opcijama. Prema anketama, u albanskom bloku oni će pobijediti – govori Fatei, ističući da je bez Albanaca nemoguće formirati vlast, jer od 120 zastupnika u parlamentu, prema svim anketama, između 20 do 25 zastupnika bit će iz albanskih redova.
Manjina će odlučiti
I Aleksandar Srbinovski, politički analitičar i novinar Nove Makedonije, uvjeren je da će rezultat, po svemu sudeći, biti tijesan, a kao relativnog pobjednika vidi Zorana Zaeva.
– Albanci će kao i uvijek do sada odlučivati o formiranju vlade. Bez obzira na to tko došao na vlast, ne vjerujem da će promijeniti smjer makedonske politike prema ulasku u EU. Jedini problem će biti, ako pobijedi VMRODPMNE, s Bugarskom jer s njima još imamo spor – govori Srbinovski koji ne vidi problem da budući premijer Sjeverne Makedonije bude etnički Albanac.
– Ratovi i nacionalistička retorika su iza nas. Nacionalnost danas ne igra glavnu ulogu niti oko mandatara vlade niti oko predsjednika države. Ne bih se, na kraju, čudio ako zapnemo u jednu tešku političku krizu da mandatar i premijer budu iz redova Albanaca. Imali smo ministra obrane i predsjednika parlamenta i nema razloga da i premijer ne bude Albanac. Makedonci ne vide u tome nikakvu opasnost. Osim radikalnoj desnici i nacionalistima, većini građana Sjeverne Makedonije bitan je dobar život, a ne iz čijih će redova biti premijer – zaključio je Aleksandar Srbinovski.
Ma nije to nista Hrvatsku vode Srbi Talijan , i par slabokrvnih Hrvata , a u oporbi AFž ,židov koji glumi Hrvata te Kata Smajser i crvena armija , jel to ovaj clanak da nas utjesi , da ima netkoko jadniji od nas , eno Anusic place da nisu ni prosli izbori a vec se tvornica Meggle zatvorila , 160 radnika otkaz