Nakon što su pobunjenici okončali dugogodišnji režim predsjednika Bašara al-Asada, koji je pobjegao iz zemlje u Rusiju, u Siriji i dalje nema mira. U ovim trenucima Izrael bombardira mete diljem Sirije, od Latakije pored Homsa do Damaska i juga. Pogođeni su vojni istraživački centri u Damasku, brodovi sirijske mornarice u Latakiji, avioni ostavljeni na aerodromima te protuzračna obrana.
- Izrael pokušava vratiti Siriju godinama unazad i nanijeti udar na infrastrukturu i oružje koje je sirijski narod plaćao desetljećima -objavio je Zino Yasser Mahameed, vojni novinar blizak Hayat Tahrir al-Shamu.
>>FOTO Naoružani pobunjenici u vojnim vozilima marširaju Damaskom: Pogledajte grad nakon pada Assadova režima>>
Izrael je u ponedjeljak rekao Vijeću sigurnosti Ujedinjenih naroda da je poduzeo "ograničene i privremene mjere" u demilitariziranom pojasu koji graniči sa Sirijom kako bi se suprotstavio svim prijetnjama. "Važno je naglasiti da Izrael ne intervenira u sukobu koji je u tijeku između sirijskih oružanih skupina, naše akcije su isključivo usredotočene na očuvanje naše sigurnosti", napisao je izraelski veleposlanik pri UN-u Danny Danon u pismu Vijeću. Rekao je da Izrael ostaje predan okviru Sporazuma o razdvajanju iz 1974. godine.
Izraelski dužnosnici rekli su u ponedjeljak da će Izrael pojačati zračne napade na sirijska skladišta teškoga strateškog oružja, dodavši da će zadržati 'ograničenu' prisutnost trupa na terenu te se nadaju da će spriječiti bilo kakvu prijetnju koja bi se mogla pojaviti kao posljedica svrgavanja s vlasti predsjednika Al-Asada.
Erdogan: Turska otvara granični prijelaz za siguran povratak Sirijaca
Turska otvara svoj granični prijelaz Yayladagi sa Sirijom kako bi upravljala sigurnim i dobrovoljnim povratkom milijuna sirijskih migranata njihovim domovima, rekao je u ponedjeljak predsjednik Tayyip Erdogan, nakon što su pobunjenici svrgnuli predsjednika Bašara al-Asada. U jednoj od najvećih prekretnica za Bliski istok u generacijama, pobunjenici su zauzeli sirijsku prijestolnicu Damask, a Asad je pobjegao u Rusiju, nakon 13 godina građanskog rata i više od 50 godina brutalne vladavine njegove obitelji. - Otvaramo granični prijelaz Yayladagi kako bismo spriječili bilo kakve gužve i olakšali promet - rekao je Erdogan nakon sjednice vlade u Ankari.
Prijelaz Yayladagi blizu sjeverozapadnog ruba Sirije bio je zatvoren od 2013. zbog borbi u blizini granice. - Upravljat ćemo i obradom dobrovoljnih povrataka migranata na način koji odgovara i našem primanju - rekao je Erdogan. Ministar vanjskih poslova Hakan Fidan rekao je ranije u ponedjeljak da će Turska raditi na sigurnom i dobrovoljnom povratku sirijskih migranata njihovim domovima. Turska, koja je rekla da ne pruža potporu i nije uključena u ofenzivu sirijskih oporbenih snaga koje je godinama podupirala protiv Asada, objavila je u nedjelju da želi da nova sirijska administracija bude inkluzivna i da Sirijci određuju svoju budućnost.
U obraćanju na Konferenciji turskih veleposlanika u Ankari, Fidan je rekao da je Turska spremna pružiti potporu za obnovu Sirije i koordinirati sa svim "regionalnim akterima i stranama". Dodao je da će Ankara stajati uz Sirijce u ovoj "novoj fazi" u Damasku, ali da skupine poput Islamske države i Kurdistanske radničke stranke (PKK), koje Ankara smatra terorističkim organizacijama, ne smiju imati koristi od ove situacije. Članica NATO-a primila je oko tri milijuna sirijskih migranata i izbjeglica, što je čini najvećim domaćinom Sirijaca koji su pobjegli od građanskog rata. Turska također kontrolira dijelove zemlje u sjevernoj Siriji nakon nekoliko prekograničnih upada protiv YPG-a, milicije sirijskih Kurda, koju Ankara smatra produžetkom PKK-a.
>>FOTO Luda divovska konstrukcija za zaustavljanje Putinove vojske: Izgradila je nova vojna velesila, stoji 27 milijardi>>
Što će sada "međunarodna zajednica" poduzeti?Sankcije i izolacija Izraela?😂😂