Šest mjeseci nakon početka rata u Gazi, ubojstvo skupine humanitarnih radnika u izraelskom zračnom napadu ukazalo je na tešku humanitarnu krizu i nedostatak strategije jasnog izlaza iz sukoba, što ostavlja Izrael sve izoliranijim, piše Reuters. Napad u ponedjeljak navečer u kojem je ubijeno sedam djelatnika Svjetske središnje kuhinje (WCK), uključujući šest stranaca, razbjesnio je čak i neke od najbližih saveznika Izraela. Zbog toga raste pritisak za prekidom borbi u Gazi.
Izraelska vojska priznala je da su njezine snage napad izvele greškom i ispričala se za "nenamjernu" smrt sedmorice ljudi, među kojima su državljani Velike Britanije, Australije i Poljske, dvojni američko-kanadski državljanin i Palestinac. No, javno mnijenje čak i u tradicionalno prijateljskim zemljama poput Velike Britanije, Njemačke i Australije okreće se protiv izraelske kampanje u Gazi koja je pokrenuta nakon Hamasovog napada na Izrael 7. listopada u kojemu je ubijeno oko 1200 ljudi, a 250 ih je oteto.
GALERIJA Novi napadi u Gazi usred pregovora o primirju, Izrael: 'Ubijen zapovjednika Islamskog džihada'
Američki predsjednik Joe Biden, koji je pod sve većim pritiskom vlastitih pristaša da utječe na Izrael kako bi se okončale borbe, rekao je da je ogorčen napadom na konvoj. Nakon razgovora s Netanyahuom u četvrtak Bijela kuća je zahtijevala "konkretne i mjerljive korake za smanjenje štete civilima" i poručila je da će buduća potpora SAD-a ovisiti o postupcima Izraela.
Netanyahu je u petak naredio ponovno otvaranje prijelaza Erez u sjevernoj Gazi i privremeno korištenje luke Ashdod u južnom Izraelu, kao i povećan pristup jordanskoj pomoći koja stiže preko prijelaza Kermen Shalom u južnom dijelu Gaze. Gaza je u ruševinama, a većina od 2,3 milijuna stanovništva protjerana je iz svojih domova i sada ovisi o pomoći za preživljavanje.
VEZANI ČLANCI:
Čak i prije napada na konvoj, Izrael je bio diplomatski izoliran, dok je Opća skupština UN-a opetovano pozivala na uspostavu humanitarnih primirja. Premijer Benjamin Netanyahu do sada se opirao pritiscima da promijeni politiku, inzistirajući na tome da Hamas ostaje egzistencijalna prijetnja Izraelu koja mora biti uništena prije uspostave trajnog mira.
"Pobjeda je nadohvat ruke. Vrlo je blizu i ne postoji zamjena za pobjedu", rekao je izaslanstvu republikanskih članova Kongresa u Jeruzalemu u četvrtak, apelirajući na veću proračunsku podršku Izraelu nekoliko sati prije razgovora s Bidenom.
FOTO Na Dolcu ostavljeni lampaši: Zapaljeni su na jednom od štandova
Ništa sankcije i međunarodna izolacija, bojkot sportista , samo prekor a pobiše preko 35.000 ljudi od toga gomilu žena i dece a sad i humanitarce...Bravo za isti kriterijum prema svima.