Već nekoliko godina značajno raste izvoz naoružanja i vojne opreme iz Republike Hrvatske na svjetska tržišta. U 2013. godini Hrvatska je izvezla oružja i opreme za oko 200 milijuna američkih dolara. Prema neslužbenim no pouzdanim podacima koje posjeduje državna tvrtka za uvoz i izvoz oružja Agencija ALAN, u 2014. godini plasman takvih proizvoda u svijetu je u porastu daljnjih 20 posto u odnosu na prethodnu godinu.
Pištolji za Ameriku
No, kako se podaci bilježe u kunama, na dan izvoza, riječ je o 1,5 milijardi kuna, koje su, pak, s obzirom na velik rast dolara, pa i eura, vrijedile više tijekom prošle godine no sada. Procjena je dakle da RH izvozi ovih roba u vrijednosti od oko 240 milijuna američkih dolara. Riječ je o poslovima koji su ugovoreni i realizirani, dakle i naplaćeni. Najveći je izvoznik i u 2014. bila karlovačka tvrtka HS Produkt, koja je izvezla 434.520 pištolja, i to najvećim dijelom na tržište Sjedinjenih Američkih Država.
Neke od značajnijih izvoznih destinacija za hrvatske tvrtke bile su prošle godine: Australija, Azerbajdžan, Bosna i Hercegovina, Češka, Danska, Filipini, Francuska, Grčka, Gvatemala, Irak, Italija, Južnoafrička Republika, Kazahstan, Kolumbija, Kosovo, Litva, Mađarska, Makedonija, Njemačka, Pakistan, Poljska, Ruska Federacija, Sjedinjene Američke Države, Saudijska Arabija, Slovenija, Španjolska, Sultanat Oman, Švicarska, Tunis, Turska, Ujedinjeni Arapski Emirati i Ukrajina.
Najznačajniji izvozni proizvodi hrvatskih proizvođača su pištolj, jurišna puška, strojevi i oprema za razminiranje, borbene kacige i druga zaštitna oprema, snajperi, bacači granata i municija, brodovi vojne i policijske namjene te usluge obučavanja i održavanja borbenih sredstava. U 2014. su jače “potegli” i naši brodograditelji, koji su sagradili i prodali nekoliko takvih brodova za potrebe Bangladeša, Grčke i Velike Britanije, točnije Gibraltara.
Tamo je potkraj listopada otplovio aluminijski patrolni brod građen za Royal Gibraltar Police. Sagradilo ga je Tehnomont brodogradilište iz Pule, u kojem nalašavaju da je ovaj ugovor Tehnomont dobio u oštroj konkurenciji s pet najboljih europskih brodogradilišta. Brod je građen prema projektu CAMARC DESIGN iz Škotske.
Tri milijuna eura
Pokreću ga dva Caterpillar motora snage 1193 kW, dužina broda je 25,1 m, širina 6 m, gaz 1,6 m, a razvija brzinu od 30 čv. Brod je nazvan „Sir Adrian Jones“, plovit će pod gibraltarskom zastavom, a namijenjen je nadzoru gibraltarskog tjesnaca. Cijena mu je oko tri milijuna eura.Dobar posao obavio je i zagrebačko-korčulanski Montmontaža Greben, koji je u Grčku, za potrebe Obalne straže Helenske Republike, u 2014. završio patrolni brod POB24G-1 kao prvi u seriji od ukupno šest brodova ugovorenih s Ministarstvom egejskog mora Republike Grčke. Brod je dužine 24,76 m, širine 6,44 m, gaza od 1,6 m, brzine 30 čvorova i posjeduje dva motora po 1193 kW, a predviđen je za posadu od 7 članova. Vrijednost broda je 2,3 m eura. Najznačajniji proizvođači i izvoznici naoružanja i vojne opreme uz HS Produkt u 2014. bili su: DOK-ING, Šestan-Busch, Agencija ALAN, Kroko International, Atir, Tehnomont, Montmontaža Greben, Viktor Lenac i M Adler D.
>> Hrvatska prodala oružja i vojne opreme za 200 milijuna dolara
>> Hrvatski vojnik: Kupujmo domaće zaživjelo u HV-u
Najbolje oružje je ono koje nosi najveću proviziju! - tako razmišljaju "naši" logističari odnosno pitajte tko je upropastio golem izvozni potencijal tenka Degman. Prvo što pitaju strani potencijalni kupci - da li je HV opremljena s tim modelom i to se smatra referencom bez premca za kasniji izvoz. Ne, naši nisu prstom mrdnuli da se HV osuvremeni i da se tenk kasnije izvozi, zahvaljujući tom potezu. Jerbo nije bilo pinke! Ne zanima njih izvoz nego "di san ja tute?"...