Na današnjem okruglom stolu Hrvatske gospodarske komore - Županijske komore Rijeka, koji se održao u suradnji s Hrvatskom udrugom poslodavaca - Regionalnim uredom u Rijeci i Savezom samostalnih sindikata Hrvatske - Uredom Primorsko-goranske županije, otvorena su mnoga bolna pitanja vezana za stanje gospodarstva u Primorsko-goranskoj županiji.
Iskazana je zabrinutost zbog rastuće nelikvidnosti, naročito u realnom sektoru, sporog procesa reindustrijalizacije i povećane nezaposlenosti. U idućim je mjesecima gospodarska situacija neizvjesna, kazao je Vinko Mičetić, predsjednik HGK-ŽK Rijeka, napominjući kako dosad mnoga rješenja i prijedlozi samih tvrtki nisu nailazili na plodno tlo, a odnose se na ublažavanje narasle nelikvidnosti, amoralne prakse javne nabave, potrebe zaštite domaće proizvodnje te nelojalne konkurencije. Mičetić ističe kako je, između ostaloga, izvor mnogih problema godinama vođena pogubna monetarna politika, nerealan tečaj koji je od realnog sektora učinio bogalja, koji mora trčati tržišnu utakmicu kao da je zdrav. Rješenje je u boljem korištenju vlastitih potencijala, zaključio je.
Nenad Seifert, direktor HUP-ova riječkog regionalnog ureda, drži kako je nužna reindustrijalizacija Primorsko-goranske županije, no problem je poticanje investicija koje u praksi ne funkcioniraju. HUP je osnovao Centar za pomoć investitora, vrijednost je prijavljenih projekta 500 milijuna eura, kazao je Seifert, dodajući kako će prema zadnjim projekcijama u iduća četiri mjeseca u Hrvatskoj biti izgubljeno još 50 tisuća radnih mjesta, što dovodi do situacije da će biti milijun ljudi koji će stvarati vrijednost i ostala tri milijuna koji će od toga živjeti. Razloga za zabrinutost u Primorsko-goranskoj županiji ima, kazala je Jadranka Tomašić iz SSSH, napominjući kako je prosječna plaća 6 posto niža od državnog prosjeka, u realnom sektoru 93 posto zaposlenih ima plaću manju od prosječne, a od njih se očekuje, kazala je, da budu generator razvoja. Rad na crno, koji koči gospodarstvo i ruši dostojanstvo čovjeka, gubitak je za sve - državu, radnike, a šteti i poslodavcima koji poštuju pozitivne zakone i kolektivne ugovore, kazala je Tomašić ističući kako socijalni dijalog nema alternative.
Na današnjem okruglom stolu govorilo se i o teškom stanju u obrtništvu, gdje je u zadnjih 11 mjeseci 780 radnih mjesta manje, a moglo se i čuti kako je hrvatsko gospodarstvo u krizi od 1990., te kako Hrvatska u dva desetljeća ne može biti samo zemlja turizma, uvozne i trgovačke orijentacije. Spomenut je i ključni problem banaka koje su, kako je istaknuto, proizvele krizu, a i dalje ostvaruju ekstremne dobiti. Čula su se i pitanja zašto se ne pomaže poslodavcima koji dobro posluju, kako uopće zaštititi poslodavce i radnike od neradnika... Zaključeno je da je nužna zaštita domaće proizvodnje pa makar i nepopularnim mjerama, plaćanje PDV-a kada je naplativ, utvrđivanje realnosti svih davanja, mijenjanje zakona koji koče poslovanje i konačan obračun sa sivom ekonomijom.
(1512) Nisam Yugonostalgičar ili sl. ali mislim da bi bilo vrijeme da se vrati na scenu nekadašnji SDK ili ZAP i na kraju FINA (ali FINA sa ovlastima i obvezama SDK-a), a rok plačanja na maksimum 40 dana. Starijima je to poznato, SDK je pratila plačanje računa i ako neki ispostavljeni račun nije bio na vrijeme plačen automatski je blokirala račun platitelja. Naša draga RH je sve u ime kapitalizma napravila da se takovo što ne dogodi pa se došlo do toga da se o Todoriću više nesmije niti pisati (a gdje su tek ostali?). Talijanska mafija može samo sanjati o Italiji uređenoj kao RH.