- Ja sam stalno govorila da stranački interes mora biti daleko ispod državnog interesa. Ovo je zaista težak trenutak ne samo za HDZ kao za stranku, već i općenito za cijelu političku elitu u Hrvatskoj - osvrnula se bivša predsjednica HDZ-a i premijerka Jadranka Kosor na ovotjedne nepravomoćne presude svojem prethodniku Ivi Sanaderu i bivšoj stranci, u aferi Fimi media.
Kosor je pritom u Intervjuu tjedna Hrvatskog radija upozorila, ponovila, da je "važno dobro slušati i još bolje čuti što je rečeno u presudi sutkinje Ivane Čalić", koja je, podsjetimo, govorila da se korupcija ne isplati.
- Bila su to strašna vremena još otkad je krenula istraga protiv stranke i kad je poslije podignuta optužnica, no teško je prognozirati što će dalje biti, vidjet ćemo je li najteže prošlo s presudom - misli bivša premijerka.
Bio je to komentar na upit o budućnosti HDZ-a nakon presude po kojoj stranka treba platiti državi milijune, utvrđene da je HDZ, vođen Sanaderom, pokrao.
Foto: Robert Anić/Pixsell
- Ja sam u specifičnoj situaciji što se tiče HDZ, no moram reći, ne treba se zavaravati, da je situacija teška, i da je ovo ogromna odšteta, ako stranka želi normalno funkcionirati. Sanader je u nezavidnoj situaciji, ali znam da HDZ ima puno časnih, odlučnih i hrabrih ljudi - uvjerena je Jadranka Kosor.
O izjavama sadašnjega šefa stranke Tomislava Karamarka, da se ne slaže s presudom i odbacuje kolektivnu krivnju stranke, a što se može protumačiti kao pritisak na pravosuđe, Kosor je poručila da "stranke, bez obzira na procese protiv bilo kojega člana, moraju davati beskompromisnu podršku sudskim tijelima, policiji i Uskoku."
- Obvezali smo se i u pregovorima s EU da ćemo osigurati i podržavati neovisnost hrvatskog pravosuđa, i zato političari moraju naći neko srednje mjesto u komentiranju presuda. Odluke sudova moramo poštivati, ali ne moramo se s njima slagati - tvrdi Kosor.
- Glavni moto u radu predsjednika svake stranke i onih na vlasti mora biti - ono što je dobro za državu i vlast mora biti dobro i za stranačke ljudi. Nakon ovoga procesa, kako god završile i presude Sanaderu i HDZ-u, više ništa neće biti kao prije - smatra Jadranka Kosor.
Nije ju, dodaje, strah danas govoriti o HDZ-u, jer sve što kaže dobro i odvaže.
- No, sve manje imam volje to činiti, jer ne bih htjela da se to krivo protumači - rekla je Kosor, otkrivši da je i dalje emotivno vezana uz to razdoblje vođenja stranke i države, ali da se ipak suzdržava.
Citat: "O izjavama sadašnjega šefa stranke Tomislava Karamarka, da se ne slaže s presudom i odbacuje kolektivnu krivnju stranke, a što se može protumačiti kao pritisak na pravosuđe, Kosor je poručila da "stranke, bez obzira na procese protiv bilo kojega člana, moraju davati beskompromisnu podršku sudskim tijelima, policiji i Uskoku." U ovom citatu se očituje namjerni previd J. Kosor, jer Karamarko se protivi kolektivnoj presudi kompletnoj stranci HDZ (a ne pojedincu Sanaderu ili mogućim još nekim pojedincima), dok Kosorka i dalje tupi o poštivanju presude bez obzira o kojem se članu stranke radi?! Što bi istočni susjedi rekli "Djed drumom, baba šumom" Jadranka Kosor, hrvatsko pravosuđe, dio javnosti naklonjen jevičarima, Kukuriku koalicija, i još poneka medijska piskarala, u ovom slučaju tjeraju svakog objektivnog čovjeka na držanje Karamarku, odnosno mora se stati na stranu pravde i prava, iako je Karamarko zadnja osoba koju bi poželio sresti makar i u snu. Na stranu presuda Sanaderu. Institucionalno nasilje unutar jedne presude uvijek je prisutno čim se pojavi kolektivna presuda. Protiv takvog načinja suđenja Hrvatska se borila i nogama i rukama kad je tužiteljstvmo Međunarodnog suda u Haagu pokušalo preko leđa gen. Gotovine i Markača, kolektivno optužiti i osuditi cijelu državu Hrvatsku i njen državni vrh. U prvostupanjskoj presudi je to u Haagu i uspjelo ali nije u pravosnažnoj presudi. Čudno je kad hrv. sudstvo samo provodi kolektivne presude jednoj čitavoj stranci, a ne samo odgovornim pojedincima unutar nje, a do prije godinu dana bilo je nedvosmisleno protiv haaške kolektivne presude. Kolektivna presuda prvenstveno kažnjava nevine a to onda nije ni sudstvo ni presuda već institucionalno nasilje.