Zeleno svjetlo i podršku hrvatskom ulasku u Schengen dao je čelnik slovenske oporbe i bivši premijer Janez Janša, kazavši kako su i Hrvatska te Bugarska i Rumunjska ispunile kriterije te da će se njihovim pridruživanjem povećati sigurnost u cijeloj Uniji.
- Hrvatsko pristupanje Schengenu je i u slovenskom interesu i to nije samo moje mišljenje, već i većine Slovenaca - kazao je Janša te na hrvatskom poželio Plenkoviću i Hrvatskoj uspješno predsjedanje Vijećem EU.
Drugačiji ton imao je govor Šefika Džaferovića, potpredsjednik Stranke demokratske akcije (SDA) i člana Predsjedništva BiH. Osvrnuo se na migrantsku krizu, kazavši kako Hrvati i Srbi u BiH ne žele dijeliti teret koji je pao na područja u kojima većinom žive Bošnjaci.
Nije propustio spomenuti pitanje granice, ali aludirajući i na širi kontekst, kazavši kako se sporovi i otvorena pitanja, uključujući granice, mogu moraju rješavati u skladu s principima međunarodnog prava te dodao kako "BiH nema, niti je ikada imala bilo kakve pretenzije prema susjedima. Od susjeda očekujemo isti odnos prema nama".
VIDEO: Govor Andreja Plenkovića na kongresu Europske pučke stranke
Pa vi želite prihvatiti migrante u BiH. Hrvati i Srbi su protiv. Zašto bi onda oni dijelili teret?