Rok Vincetić iz Čakovca prvi je u Hrvatskoj 2000. godine na krovu svoje kuće postavio solarne panele i počeo proizvoditi električnu energiju koju je, nakon dosta muke s ishođenjem dozvola, počeo i prodavati HEP-u. Grad Čakovec, 12 godina kasnije, među prvima u Hrvatskoj odlučio je dati krovove zgrada u svom vlasništvu u zakup za montažne sunčane elektrane. No, i taj pionirski zahvat, kao i Vincetićev, ne ide po planu.
Grad je ponovio natječaj za davanje u zakup svojih krovova. Prvi je natječaj poništen je jer su se javile samo tek osnovane tvrtke bez referenci i kapitala, što su u Gradskoj upravi ocijenili neozbiljnim. Pojavile su se čak sumnje da iza tih novoosnovanih stoje neke jače tvrtke koji ne žele riskirati ugled i ime ako posao na krovovima ne uspije.
– Mi tražimo investitore, a ne izvođače radova – pojašnjava Gordan Vrbanec, predsjednik Gradskog vijeća. Grad u ponovljenom natječaju nudi u zakup krovove školskih zgrada, sportskih dvorana, Centra za odgoj i obrazovanje, dječjih vrtića, zatvorenih bazena i streljane na SRC-u Mladost. Zakupnik je uz elektranu obvezan izraditi i toplinski sustav. Krovovi se daju u zakup na rok od 14 godina. Sve troškove izgradnje u potpunosti snosi investitor, a nakon isteka zakupa Grad će odlučiti hoće li mu investitor bez naknade morati prenijeti vlasništvo nad elektranom i toplinskim sustavom ili će je o vlastitom trošku demontirati. Treća je opcija produljenje ugovora o zakupu. Prema novom natječaju, ponuđač mora predati dokument iz kojeg je vidljivo da je u posljednje dvije godine ostvario prosječan ukupni godišnji prihod od minimalno milijun kuna ili da mu je iznos temeljnog kapitala najmanje milijun kuna. U Gradu su se na najam krovova odlučili zbog prihoda, poticanja investicija i doprinosa obvezi Hrvatske da do 2020. godine čak 20 posto energije dobiva iz obnovljivih izvora. – Zakup je i na tragu naše odluke da se za energetski učinkovite zgrade smanje komunalni doprinos i naknada – kaže Vrbanec.
>> Oprezno sa solarom! 6 razloga zašto je preskup za Hrvatsku
A sto ste toliko zapeli za krovove, kad je na njima , zbog teske pristupacnosti, tesko i skupo servisiranje i odrzavanje panela? Vecina panela u Njemackoj je metar iznad zemlje.