Unatoč silovitim zračnim napadima koji doslovno razbijaju Gadafijeve postrojbe, konačni rezultat akcije još je velika nepoznanica! "Ishod zračnih udara je vrlo neizvjestan, a Gadafi bi se mogao zadržati na vlasti. Rezolucija UN-a govori o onemogućavanju režima da naudi svome narodu, a to ne znači nužno i Gadafijevo svrgavanje", objavio je u nedjelju šef Združenog stožera SAD-a admiral Mike Mullen napominjući da bi akcija uskoro mogla doći u pat-poziciju.
– Ako se režim ne uruši sam, iznutra, Gadafi ostaje na vlasti. Naših ciljeva ubrzano ponestaje – kaže Mullen.
Predugo se čekalo
Ovakav ishod nalikovao bi na situaciju u Iraku tijekom 1991. i 1992. godine kada je na sjeveru i jugu zemlje bila uvedena zona zabrane leta, kada se nad Irakom nisu u zrak dizali ratni avioni i kada je kurdsko stanovništvo na sjeveru zemlje bilo relativno zaštićeno, ali je Sadam Husein i dalje bio neprijeporni gospodar života i smrti u zemlji. Koalicija će pokušati ovakav ishod izbjeći po svaku cijenu, ali pogreške su počinjene već u startu.
– Jedan od najvećih problema je to što je međunarodna zajednica predugo čekala s odlukom o uvođenju zone zabrane leta pa je Gadafi imao dovoljno vremena da se pripremi za zračne udare. Konsolidirao je svoj položaj, učvrstio se i spremno dočekao napade avijacijom i krstarećim projektilima za koje je pretpostavljao da će se dogoditi - kaže za Večernji list Sajjan Gohel, direktor Asia-Pacific Foundation iz Londona i jedan od najboljih svjetskih geostratega.
Najžešći udari
Kako kaže, već u ovome trenutku postignuta je svojevrsna pat-pozicija, prvi šok od udara među Gadafijevim postrojbama je prošao te se privikavaju na zračne udare koji u ovom obliku neće i ne mogu dugo trajati jednostavno zato što će ponestati legitimnih ciljeva za napadanje dopuštenih Rezolucijom UN-a.
– U ovome trenutku situacija doista nalikuje stanju u Iraku početkom devedesetih, ali koaliciji ne odgovara da se ona protegne unedogled. Nekoliko je različitih opcija sada na stolu. Od nade da će Gadafi odustati od brutalne represije prema svome narodu kada mu vojni potencijal bude desetkovan do mogućnosti da se pobunjeničke snage opreme i naoružaju do te mjere da budu same sposobne zauzeti Tripoli i svrgnuti ga s vlasti. U svakom slučaju, ovo je nova, jedinstvena situacija i teško je u ovome trenutku predvidjeti što će se događati. Čvrste i pouzdane zaključke nemoguće je donijeti u ovome trenutku – kaže Gohel.
Da je prvi, najžešći udar koalicijskih snaga završio, potvrdio je jučer i Vince Crowley, glasnogovornik afričkog zapovjedništva vojske SAD-a.
– Iz faze akcije prelazimo u fazu patroliranja. Angažman našeg zrakoplovstva je smanjen - ustvrdio je Crowley. Istovremeno, glavni tajnik Arapske lige Amre Moussa protestirao je zbog jačine napada na Libiju:
– Ovo što se sada zbiva nije zona zabrane leta. Želimo zaštitu civila, a ne ubijanje.
Gadafi je zaboravio jer je godinama imao najveću toljagu u rukama da uvijek postoji netko tko ima još veću... A to kaj se sad pravi grbav i kaj ubija ljude koji žele imati pravo glasa me neće navesti da se sažalim nad sirotim jadnim diktatorom u mramornoj palači na zlatnom stolcu...