PADA BROJ OSIGURANIKA

Jesen donosi veći broj nezaposlenih, a i manji broj osiguranika

HZMO
Foto: Sanjin Strukić/PIXSELL
1/3
08.10.2020.
u 10:25

Najnoviji podaci HZMO-a za ukazuju na nastavak pada broja osiguranika na mjesečnoj razini dok je na godišnjoj usporen trend pada koji traje od travnja, primjećuju analitičari Raiffeisen banke.

 Krajem rujna broj osiguranika pri Hrvatskom zavodu za mirovinsko osiguranje (HZMO) spustio se na 1.549.077, što je u odnosu na kolovoz pad od 0,3 posto, dok u odnosu na prošlogodišnji rujan predstavlja pad od 2,3 posto ili 36.599 osoba, pokazuju najnoviji HZMO-ovi podaci.

Najnoviji podaci HZMO-a za ukazuju na nastavak pada broja osiguranika na mjesečnoj razini dok je na godišnjoj usporen trend pada koji traje od travnja, primjećuju analitičari Raiffeisen banke (RBA).

Promotri  li se broj osiguranika po djelatnostima na mjesečnoj razini, najsnažniji pad za 12,1 posto u odnosu na kolovoz zabilježen je u kategoriji djelatnosti pružanja smještaja te pripreme i usluživanja hrane (koja sudjeluje u ukupnom broju osiguranika s udjelom od 6,6 posto), što je bilo i očekivano obzirom na završetak turističke sezone.

Slijede administrativne i pomoćne uslužne djelatnosti (pad od 3,3 posto) te poslovanje nekretninama (minus 2,2 posto).

S druge strane, ublažavanju mjesečnog pada najviše je pridonio rast u kategoriji obrazovanje (7,4 posto u strukturi osiguranika) koji je iznosio 9,4 posto. Rast u toj kategoriji  uobičajena je pojava u rujnu, zbog zapošljavanja povezanog s početkom školske godine.

Od ostalih kategorija s relativno većim udjelom u strukturi osiguranika, prerađivačka industrija (15,7 udjela) zabilježila je mjesečni rast od 0,2 posto, trgovina na veliko i malo (15,5 posto udjela) pad po stopi od 0,9 posto dok je javna uprava i obrana zabilježila rast od jedan posto.

Na godišnjoj razini broj osiguranika niži je za 36.599. Među djelatnostima koje su u rujnu, na godišnjoj razini,  zabilježile najsnažniji pad ističe se djelatnosti pružanja smještaja te pripreme i usluživanja hrane kod koje je nastavljen trend pada sedmi mjesec zaredom koji je u rujnu iznosio 19,1 posto godišnje kao rezultat smanjenje turističke aktivnosti zbog pandemije.

Slijede kategorije djelatnosti kućanstava kao poslodavaca (-15,6 posto) te administrativne i pomoćne uslužne djelatnosti (pad 7,7 posto). Najsnažniji godišnji rast osiguranika evidentiran je u kategoriji građevinarstvo, po stopi od 4,9 posto, te je nastavljen rastući trend prisutan od listopada 2015. godine.

Kod kategorija s visokim udjelima u strukturi osiguranika zabilježen je pad pri čemu je prerađivačka industrija zabilježila pad od 2,1 posto, trgovina na veliko i malo dva posto, dok je javna uprava i obrana zabilježila pad od tri posto.

"Broj osiguranika registriranih pri HZMO-u i u nastavku će godine nastaviti s negativnim kretanjima na mjesečnoj i godišnjoj razini. S jesenskim mjesecima i završetkom turističke sezone povratak sezonskih radnika u evidenciju nezaposlenih pridonijet će negativnom trendu. S druge strane, Vladine izdašne mjere potpora za očuvanje radnih mjesta u djelatnostima pogođenim COVID-19 ublažit će negativna kretanja i tako smanjiti potencijalne šokove na tržištu rada", navodi se u analizi RBA.

Ključne riječi

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije