Tko god da sjedne u Hvaru na rivu, pa pogleda prema zapadu, sjedio uz pivo ispred razvikanog bara Carpe Diema, na kamenoj klupi ispred Hvarskog kazališta ili dolje na plaži, te gleda prema Paklinskim otocima, pita se - imaju li oni veze s paklom? Logike nema, jer za turista je na otoku maltene raj, a i tamo, preko puta na otocima, čini se idealno... I jest, Pakleni otoci nemaju baš nikakve veze s - paklom.
Domaći ih zovu "škȍji", lakše je nego lomiti jezik, a za naziv je zaslužna - borova smola. I upravo su domaći otočani, ne bi li lomili jezik, riječ "paklina" koja je vrsta borove smole, malo po malo iskrivljavali u govoru te je došlo do naziva - Pakleni otoci. Usto, paklina se koristila kod domaćih kalafata i kao premaz za drvene brodove.
Tako je na svakom otoku, pogotovo u manjim mjestima, govore onako kako im je lakše, kako su govorili djedovi i bake, a ne nužno kako je neki kartograf zapisao... U novije vrijeme nazivaju se i Paklini otoci, odnosno Paklinski otoci.
Pakleni otoci, kao i otok Hvar, što ionako već znamo, imaju rekordne sunčane dane, prebrojana su čak 2718 sunčana sata godišnje, a snijeg tamo padne jednom u - 20 godina. Idilu na Paklenim otocima mogu ometati tek bura, jugo i maestral.
VEZANI ČLANCI
Imaju Pakleni otoci i svoj izvor slatke, odnosno bočate vode, a da se voda crpila u prošlim stoljećima, pokazuju i duboki žljebovi u stijeni na otoku Sveti Klement, inače najvećem otoku ovog otočja.
Najpoznatija uvala je - Palmižana, a oduvijek su moreplovci u ovim uvalama tražili spas od oluja, pa je na dnu oko Paklenih otoka i nekoliko olupina potonulih brodova, čak iz rimskog doba. Zna se i da je za moreplovce vrlo opasno ploviti Paklenim kalanom kad je jako jugo, jer je u kanalu između Hvara i otoka mnogo hridi i grebena.
A najsjevernija točka Paklenih otoka - ime koje mnogo otkriva, zove se - Močiguzica. Skupnu otoka čine otočići Dobri, Gojca, Jerolim, Marinkovac, Paržanj, Planikovac, Pokonji dol, Stambedar, Sveti Klement, Travna, Vlaka, Vodnjak Mali i Vodnjak Veli i Gališnik, te dva otočića koja se oba zovu - Borovac.
Testirajte svoje znanje i u našem kvizu
Iako je ljeti ovdje živahno, mnogo je jahtaša koji dolaze u potrazi za vrhunskom gastronomijom, poznata su i nudistička kupališta, raj je to i za ronioce i za kupače, a taksi-brodovi voze iz Hvara na izlete, zimi je pusto. Tek svjetionici. Na najvećem otoku su tri naselja Palmižana, Momića Polje i Vlaka - no stalnih stanovnika više nema. A prije više od stotinu godina u Vlaki je živjelo - 70 ljudi. Otišli su sa škȍja…
VIDEO Objavljen popis najljepših plaža na svijetu: Svoje mjesto ima i jedna hrvatska