Korveta PCC-772 Cheonan slomila se na dva dijela i potonula 26. ožujka 2010. tijekom plovidbe u vodama oko otoka Baengnyeong na granici dviju Koreja. Prvo je smatrano da je 1200-tonski brod naletio na neku od mina zaostalih iz Korejskog rata (1950.-1953.), jer se brod slomio na takav način da je isključena mogućnost eksplozije u unutrašnjosti broda ili raspada metalne oplate.
Brodolom je preživjelo 58 članova posade, za 38 se zna da su poginuli i njihova su tijela nađena, a osmorica se vode kao nestali. Olupina krme izvučena je iz vode, a uskoro bi trebao biti izvučen i pramac nakon čega će biti lakše utvrditi točan uzrok brodoloma.
No jedan dobro obaviješteni vojni izvor tvrdi da je Cheonan gotovo sigurno potopljen sjevernokorejskim torpedom:
- Podmornice Sjeverne Koreje naoružane su teškim torpedima od 200 kg. Procjena je vojnih obavještajaca da je Sjever napao teškim torpedom. Vojni obavještajci izvijestili su Plavu kuću (rezidenciju predsjednika) i ministarstvo obrane odmah nakon potonuća da je to zasigurno djelo sjevernokorejske vojske.
No, čak i kad bi to bilo zbilja utvrđeno, teško da bi se s time izašlo u javnost jer oružani sukob koji bi to zasigurno izazvalo ne samo da bi naškodio gospodarstvu Južne Koreje, koje se upravo oporavlja od krize, nego bi i pogodovalo popularnosti diktatora Kim Jong Ila u Sjevernoj Koreji i možda ga čak i ponukalo da ispali projektile na Južnu Koreju i Japan; u dometu njegove topničke paljbe je oblast Seoula, u kojoj živi polovica od 49 milijuna Južnokorejaca.
Sjever je navodno pojačao svoje napore infiltriranja podmornica i planove da napadne Jug nakon što je Seoul razoružavanjem uvjetovao daljnju isplatu pomoći Pyongyangu od oko milijardu dolara godišnje, više od pet posto bruto nacionalnog dohotka Sjeverne Koreje.