Ako Europska unija ne može – a očito je tomu tako – posredovati da se stanje u Bosni i Hercegovini ne samo pomakne s mrtve točke, nego da ta država izađe iz političke paralize koja otvara put radikalizaciji te jače podržati euroatlantske incijative u državama jugoistočne Europe naspram ruskog utjecaja, onda se u taj proces ponovno mora uključiti SAD.
Granice zapada prema istoku
Dolazak američkog potpredsjednika Joea Bidena danas u Zagreb na summit Brdo-Brijuni u organizaciji hrvatske predsjednice Kolinde Grabar-Kitarović i slovenskog predsjednika Boruta Pahora korak je u tom smjeru, povratku SAD-a na Balkan, točnije u države jugoistočne Europe, otkuda je SAD nakon Daytona bio nazočan posredno, preko ključnih partnera: EU i Turske.
– Naš je interes pomaknuti granice zapada prema istoku za što smo dobili potporu SAD-a – kazao je suradnik predsjednice RH.
Pritom treba odvojiti zanimanje SAD-a za Hrvatsku od onog za BiH i ostale države te regije. SAD je Hrvatsku držao na oku zadnjih godina, no zanimanje je bilo fokusirano na energetiku i stvaranje energetskog uporišta, kako bi se osiguralo da ruski utjecaj oslabi. U tom kontekstu jasan je i potez Washingtona kad je spriječio mađarski MOL da proda dionice Ine Rusima.
– Dolazak potpredsjednika SAD-a potez je kojim se izražava potpora predsjednici RH te kojim se pokušava učvrstiti njezin položaj u području kreiranja vanjske politike – smatra politolog Davor Gjenero. S druge strane, dolazak drugog čovjeka SAD-a, koji će se susresti i s premijerom Zoranom Milanovićem, znači da je "Europa nešto gadno zaribala".
– U BiH je situacija najgora u posljednjih 20 godina. Sve puca jer se nacionalne političke elite ne uspijevaju ni u čemu dogovoriti, a unatoč tomu se održavaju na vlasti i time su otvorili politički prostor radikalizmu. Europa nije napravila posao. Umjesto da je pokušala surađivati s Turskom koja je pokušala nešto raditi u BiH, ona se antagonistički odnosila prema njoj – smatra Gjenero.
U tom kontekstu treba promatrati sve glasnije priče među stranim diplomatima da bi SAD ponovno mogao inicirati proces sličan daytonskom. Dolazak potpredsjednika SAD u Zagreb poruka je da SAD računa na Hrvatsku kao partnera u ovom dijelu Europe. Hrvatska se sada susjedstvu okreće s jačih pozicija, kažu s Pantovčaka.
Jača pozicija u regiji
Pozicioniranje u regiju Baltik - Jadran, što je inaugurirala predsjednica Grabar-Kitarović, osnažuje poziciju Hrvatske u EU i omogućuje da "s većom težinom" pomogne susjedima na putu u EU i NATO. Hrvatska ne bježi od susjedstva koje je važno za sigurnost države, kažu. Prioritet je BiH, ali nestabilnosti izaziva i "ruska marioneta" Republika Srpska, kao i odnosi Srbije i Kosova. Crnu Goru su i nedavno potresli sukobi oko NATO-a, dok je radikalizacija islamskog stanovništva vidljiva u korpusu islamske populacije. Iako je bilo najavljeno da će summit zaobići pitanje migracijske krize, napadi u Francuskoj zasigurno će tu temu staviti na dnevni red. Na summit dolazi predsjedavajući Europskog vijeća Donald Tusk, austrijski predsjednik Heinz Fischer te predsjednici Crne Gore, Srbije, Makedonije, Albanije i Kosova te članovi predsjedništva BiH.
>> Zbog Bidena zatvorit će glavne ulice u gradu – evo gdje će biti zabranjen promet
>> Američki potpredsjednik Joe Biden dolazi u Hrvatsku 25. studenoga
I posebno pripazite na svoje žene jer Creepy ( Jezivi) Joe,voli da ih prepipa u prolazu,Zaista dični američko političar ponos svoje države i njenih građana.