PRVI IZLIJEČEN

'Još deset dana mora ostati u stanu, nemam više nikakvih teškoća'

Foto: Privatna arhiva
1/4
12.03.2020.
u 21:47

Brat prvooboljelog više nije nositelj virusa. Taj virus u njemu više nije živ, rekao je K. Capak, ravnatelj HZJZ-a

Nakon šesnaest dana hospitalizacije, iz Klinike za infektivne bolesti “Dr. Fran Mihaljević” kući je otpušten mladić kod kojega je potvrđen koronavirus. Riječ je o bratu prvooboljelog u Hrvatskoj, koji je imao pozitivan nalaz 26. veljače, dan nakon njegova brata, koji se i dalje nalazi u spomenutoj bolnici. Tamo je i njegova djevojka, kod koje je, podsjetimo, infekt koronavirusom dokazan tek trećim testom na tu bolest.

I njih dvoje trebali bi za dan-dva biti otpušteni iz bolnice. U ovom trenutku Hrvatska ima jednog pacijenta koji je nakon koronavirusa otpušten s bolničke skrbi. Tomu je, prema riječima struke, prethodilo dvostruko testiranje tijekom 48 sati. Kako su oba testa bila negativna, a klinički je mladić dobra zdravlja donesena je odluka da može ići kući.

– On više nije nositelj virusa i slobodan je čovjek. Taj virus u njemu više nije živ – rekao nam je dr. Krunoslav Capak, ravnatelj Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo.

Na pitanje treba li se pridržavati i kojih mjera idućih dana upućeni smo na to da je to odluka nadležnih epidemiologa. Prakse tu variraju, a svima je zajednička spomenuti dvostruki negativni test i izostanak simptoma te dobro kliničko stanje.

VIDEO: Kako pravilno oprati ruke i zaštititi se od virusne i bakterijske infekcije?

Nema posebnih uputa

Mladić kojih je danas pušten iz “Frana Mihaljevića” dobro se osjećao posljednjih tjedan dana, a dobro je, kako nam je sam rekao, i njegov brat blizanac, koji se kod nas vodi kao nulti pacijent. S njim smo danas i popričali.

– Brat je presretan, jedva smo dočekali da možemo doma – kazao nam je prvi Hrvat zaražen koronavirusom, koji i samo čeka da mu dva uzastopna testa budu negativna.

Dva uzastopna negativna testa imao je njegov brat, a unatoč tome što su epidemiolozi odlučili da može kući, za povratak u normalan život ipak će još malo pričekati.

1/17

– Još deset dana mora ostati u stanu, rekli su nam da je to za svaki slučaj – govori blizanac, čiji je jedan test negativan, a rezultate drugog tek treba dobiti. Nada se, naravno, da će i on konačno doma.

– Nemam više nikakvih teškoća i osjećam se dobro. Valjda je sad to sve okej – kazao nam je nulti pacijent, čija obitelj, kako nam govori, nije dobila posebne upute za dezinfekciju stana u kojem žive. Ali, kaže nam sugovornik, mama, koja je bila u samoizolaciji, sve je detaljno očistila jer i inače je vrlo pedantna.

Podsjetimo, upravo je majka blizanaca prepoznala potencijalne simptome koronavirusa kod svoje djece, nakon što se jedan od njih vratio s puta iz Italije.

Uz spomenute kriterije za kraj hospitalizacije oboljelih od koronavirusa Europski centar za prevenciju i kontrolu bolesti naveo je da zdravstvene vlasti pri takvoj odluci trebaju uzeti u obzir cjelokupnu situaciju oko koronavirusa u njihovoj zemlji. Osim epidemiološke slike u smislu broja oboljelih, te ima li lokalnog prijenosa bolesti, ovaj Centar navodi i kriterije poput kapacitiranosti zdravstvenog sustava, dostupnosti i kapaciteta testiranja itd. Jasno je da se u zemljama u kojima je epidemija iznimno jaka, poput Italije, ne mogu ni hospitalizirati svi potvrđeni slučajevi. Tada je odluka na liječniku da procijeni tko može liječenje nastaviti kod kuće. U Hrvatskoj je u ovom trenutku ta slika drukčija, stoga je logično da je prvi oporavljeni mladić otpušten iz bolnice i da se ne smatra više zaraznim, što su i pokazali testovi na koronavirus.

Važna higijena djece

Mjera opreza daljnje samoizolacije i nakon izlječenja tu je ponajprije zbog opreza jer je riječ o još uvijek nepoznatom virusu.

Prema kineskim podacima, dio pacijenata koji su se nakon infekcije oporavili ponovno je za pet, a navodi se i nakon 14 dana, razvio simptome bolesti. Mahom je riječ o iskustvima iz Kine, u kojoj je pandemija i započela, te o reinfekciji trenutačno nema dovoljno podataka.

Ono što je izrijekom naveo i Europski centar za prevenciju i kontrolu bolesti jest posebna uputa za strogu osobnu higijenu zbog rastućih dokaza o širenju virusa oralno-fekalnim kontaktom pri čemu je naglasak preporuke o iznimnoj higijeni stavljen na djecu. Treba podsjetiti da lijek za koronavirus ne postoji, radi se na razvoju učinkovitog cjepiva te se kao učinkovitima dosad smatra lijekove koji se koriste u terapiji HIV-a i ebole. Ti su lijekovi najavljeni kao opcija liječenja pacijenata u riječkoj bolnici, naravno uz pristanak pacijenata, a iz te su nam ustanove pak odgovorili kako oni još nisu dobili lijekove.

Tema: Koronavirus

Ako sumnjate da imate koronavirus ne idite izravno u bolnicu nego nazovite svog liječnika ili dežurnog epidemiologa na brojeve u svojoj županiji:

Komentara 1

ST
stefj
01:51 13.03.2020.

Ako je zdrav i nema virusa zašto mora biti doma još 10 dana? Kakvo je to objašnjenje - za svaki slučaj?... Ako nema virusa, nije zarazan danas, kao što neće biti zarazan niti za 10 dana...

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije