U sisačkoj Rafineriji najavljeni su novi otkazi. Radnici su nam konkretizirali kako bi uskoro njih između 96 i 106 moglo ostati bez posla, što će dodatno pogoršati socijalnu sliku Siska i Sisačko-moslavačke županije.
Naime, odlukom Ine da se u Sisku više ne prerađuje nafta prestala je i potreba za radom većine postrojenja, može se reći, nekadašnje Rafinerije. Ovo područje Ina u planu ima razvijati kao logistički centar s dodatnim sadržajima.
Nakon što je proteklih mjeseci završena konzervacija postrojenja koja su se koristila u preradi sirove nafte i proizvodnji goriva, sada se ukidaju i radna mjesta, a dio radnika postat će višak, potvrdili su iz Ine.
– Na industrijskoj lokaciji Sisak organizacijske promjene planirane su s 1. travnja 2022. Riječ je o nastavku započete transformacije rafinerijskog poslovanja kojom će biti obuhvaćeni radnici koji su bili zaduženi za provedbu završene aktivnosti konzervacije. Promjenama je obuhvaćeno oko 180 radnih mjesta na način da će određenom broju radnika biti ponuđen razmještaj na druga raspoloživa ili nova radna mjesta, a prema trenutačnim procjenama prestaje potreba za 90-ak radnih mjesta. Potencijalni višak radnika može biti i manji od navedenog broja, što će biti poznato po iscrpljivanju svih ostalih mogućnosti, poput razmještaja radnika na druga radna mjesta unutar INA Grupe i prekvalifikacije onih radnika koji za to iskažu interes – ističe se u odgovoru iz Ine odakle ističu kako će radnici "imati pravo na otpremninu definiranu Kolektivnim ugovorom i braniteljskim sporazumom, a iznosi otpremnina u Ini viši su od zakonom propisanih".
Nakon ovoga će u sisačkom pogonu ostati između 200 i 250 radnika, a još 2015. bilo je 800 zaposlenih. Prije Domovinskog rata tu je radilo i 3000 ljudi.
Uz pozicioniranje Siska kao logističkog centra Ina je imala nekoliko projekata za ovaj prostor. Prvi je bio tvornica bitumena, što nikada nije napravljeno unatoč početnim koracima. Potvrđena je gradnja velike solarne elektrane na području sisačke rafinerije koja bi trebala početi za nekoliko mjeseci, a najveći planirani projekt – biorafinerija – i dalje je neizvjestan, iako ga je Vlada uvrstila kao jedan od nosećih projekata svog Programa revitalizacije Sisačko-moslavačke županije nakon potresa. Procjena vrijednosti biorafinerije, prema Vladinu dokumentu, je 2,4 milijarde kuna, no Ina je oprezna kada se govori o tom projektu.
– Projekt Biorafinerija je vrlo kompleksan i visokorizičan projekt koji je u procesu razvoja i definiranja svih elemenata, stoga je u ovom trenutku prerano govoriti o preciznoj strukturi potrebnih izvršitelja – priopćeno je iz Ine na naš upit o mogućem broju radnih mjesta koje bi ona uključivala i mogućnosti da se dio viška zaposlenika "sačuva" za taj pogon.
rafinerija postaje logistički centar na par godina dok se sve ne ugasi