Danas, kad obilježavamo 32. godišnjicu akcije "Plitvice", akcije zaslužne za početak obrane suvereniteta novonastale demokratske države, dostojanstveno se prisjećamo nepokolebljive upornosti i hrabrosti pripadnika hrvatske policije u Domovinskom ratu.
Samo najhrabriji su u to vrijeme odlazili u redove hrvatskog redarstva i to, vjerujemo, itekako svjesni kakvu će ulogu hrvatska policija odigrati u oslobodilačkom Domovinskom ratu i u obrani svoje domovine.
Tuđmanova zapovijed
Stoga se s dubokim poštovanjem i ponosom prisjećamo našeg prvog poginulog hrvatskog redarstvenika Josipa Jovića – simbola policijske hrabrosti i odvažnosti.
Naš je Josip izgubio svoj mladi život braneći najviše vrednote – slobodu, demokraciju i teritorijalnu cjelovitost jedine nam domovine – i to na sam Uskrs, 31. ožujka 1991. godine.
Naša je povijest htjela da upravo akcija "Plitvice", za čiju je provedbu zapovijed dao prvi hrvatski predsjednik dr. Franjo Tuđman, u kolektivnu svijest hrvatskog naroda uđe i zauvijek ostane zabilježena kao "Krvavi Uskrs".
Spominjem povijest jer moramo biti svjesni proteka vremena s obzirom na to da, evo, ove godine obilježavamo 32. obljetnicu toga povijesnog događaja.
Vrijeme koje nezaustavljivo protječe dodatno nas obvezuje na ponavljanje istine, na prenošenje istine novim generacijama, a kako se nikad ne bi umanjila i kako se nikad ne bi iskrivila istina o nemjerljivom doprinosu hrvatske policije u Domovinskom ratu.
Jer hrvatska je policija u počecima Domovinskog rata bila prva i jedina organizirana i naoružana sila sposobna pružiti otpor neprijatelju. Iz nje, od njenih pripadnika poslije je izrasla pobjednička hrvatska vojska. Prisjetimo se dakle tih vremena.
Akciju "Plitvice" uspješno su u dvije faze izveli pripadnici Antiterorističke jedinice Lučko, Jedinice za posebne namjene MUP-a RH Rakitje, čiji je član bio i dvadesetjednogodišnji Josip, te pripadnici Jedinice za posebne namjene Kumrovec.
U samo nekoliko sati spriječili su prekid komunikacije između sjevera i juga Hrvatske, uspostavili red na Plitvicama te time nastavili nizati uspjehe i pobjede kojima su ulijevali sigurnost i donosili olakšanje gdje god da su se pojavili.
Kao i uvijek, i u ovoj su akciji specijalni policajci bili jedinstveni i odlučni u ostvarenju svog cilja. Ujedinjeni u svojim sudbinama, a vođeni neizrecivom hrabrošću i domoljubljem, ostavili su neizbrisiv trag na svim bojištima te dali neizmjeran doprinos svim oslobodilačkim akcijama i operacijama. Dostojanstveno i uzorno služenje domovini Hrvatskoj bio je osobni izbor svih hrvatskih redarstvenika u ratu, a tako je i danas.
Hrvatski policajac u miru nosi drskost pobjednika iz oslobodilačkog Domovinskog rata s jedne strane, dok se s druge strane posve suvereno nosi sa sigurnosnim izazovima današnjice te služi svojim građanima. To je karakter pripadnika i pripadnica hrvatske policije danas, a takav nam je i potreban za ostvarenje ciljeva pred nama u ovim vremenima brzih mijena.
Častan posao
Svjedočiti o hrabrim djelima svojih predvodnika i istovremeno se nastaviti razvijati u modernu, proaktivno orijentiranu, suvremeno opremljenu i obučenu policiju naša je stalna svrha, trajna obaveza, ali prije svega izraz dužnog poštovanja koje osjećamo.
Ministarstvo unutarnjih poslova nastavit će sveobuhvatno raditi na očuvanju digniteta časnog i odgovornog policijskog posla te sustavno i dostojanstveno svim poginulim, ranjenim i u ratu nestalim policijskim službenicima, a time i svim hrvatskim braniteljima, iskazivati svoje poštovanje i zahvalnost zbog nemjerljive žrtve koju su dali za bolju budućnost svih nas.