Nakon što su članovi Stožera za obranu hrvatskog Vukovara predali potpise za referendum o dvojezičnosti, predsjednik Ivo Josipović prilikom posjeta Drnišu kazao je da očekuje kako će mjerodavne službe provjeriti je li raspisivanje referenduma sukladno Ustavu. Dodao je da to uključuje i provjeru je li meritum referenduma onakav kakav bi trebao biti prema Ustavu te da ne misli da je taj referendum nešto dobro i ustavno, javlja Media servis.
Josipović je kazao kako je u prijedlogu izmjene Ustava prepoznao neke slabosti, no da je na Saboru da vidi odgovara li im tu nešto ili ne.
- Razumijem da vladajuća koalicija, potpomognuta i s dijelom oporbe, koja mijenja Ustav, možda teško može prihvaćati pojedine inicijative u ovoj fazi zbog toga što moraju čuvati potrebnu većinu, ali ja sam, što bi se reklo, olakšao dušu, rekao koje su slabosti i volio bih da se pokaže kako nisam bio u pravu - naglasio je predsejdnik. te odbacio da se sa svojim intervencijama želi distancirati od vladajućih, a ususret predsjedničkim izborima.
- Gledajući sad tekst Ustava kao cjelinu, nisam siguran da Ustav nije došao u jedno stanje debalansa, da je određena materija možda i prenormirana, neka podnormirana, da vrijeme možda nije pregazilo neke odredbe i mislim da će se u jednoj skoroj budućnosti otvoriti pitanje jedne cjelovite ustavne revizije - zaključio je Josipović.
Predsjednik države , koji bi trebao biti čuvarem ustavnih vrednota ( trodiobe vlasti), otvoreno se kao i premijer i ministrica vanjskih poslova miješa u nadležnost Sabora i Ustavnog suda , vršeći na njih tako svojevrsni pritisak. To je u demokracijama nedopustivo, što dokazuje da je u Hrvatskoj dopušteno izvršnoj vlasti da arbitrira o svih pitanjima, a to se svugdje u civiliziranim državama karakterizira kao uzurpacija ovlasti s totalitarnim ambicijama. Slažem se s predsjednikom da je Ustav doveden u svojevrsni debalans jer je po Ustavu narod suveren-sva vlast izvire iz naroda i pripada narodu, što novim prijedlogom za izmjenu Ustava vladajući dovode u pitanje , pokušavajući se postaviti iznad te vrednote, onemogućavajući narodu da putem referenduma bude korektiv predstavničkoj demokraciji , koja sve više postaje puka partitokracija.