Gomila kokoši izgleda kao borbena formacija u usporedbi sa sigurnosnim kapacitetima EU, izjavio je predsjednik Komisije Jean-Claude Juncker, citiran prema portalu New Europe, na jednoj konferenciji prekjučer u Bruxellesu.
Juncker je poznati zagovornik ideje stvaranja zajedničke vojske EU, koja je ipak daleko od osnutka jer je obrambena politika u domeni suverenih država, a ne Unije. Nema zakona Unije koji tjera nacionalne vojske da se udruže i glume vojsku EU. Ipak, premijeri i predsjednici 28 država u lipnju će na Europskom vijeću raspravljati o pojačanoj suradnji u sigurnosnoj i obrambenoj politici.
>>Komisija istražuje e-trgovinu jer sumnja da tvrtke same grade zapreke
>>Javni bilježnik svojim se poslom može baviti i u drugoj članici EU
otkad je to unija organizacija koja radi prvenstveno u interesu zemalja članica? eu je u prvom redu američki projekt, kojim se postupno ukidaju ovlasti država nad ključnim stvarima tipa obrane i vanjske politike, a u zadnje vrijeme i slobodnog tržišta,, tj. slobode zemlje da samostalno s drugim zemljama zaključuje kojekakve sporazume. sad kad su to postigli, amerikanci kreću u još jednu ofenzivu. pokvariti veze koje pojedine članice eu-a imaju s najvećim ekonomskim rivalima amerikanaca, u prvom redu kine. vrlo je bitno i pobrkati dobre odnose eu-a i rusije. zato se i uvode kojekakvi energetski paketi, da se spriječe rusi da ne preuzmu veći dio zapadnoeuropskog biznisa s benzinom. svoj projekt, tap, su oslobodili tog uvjeta. taj projekt ne treba osigurati konkurenciji slobodni pristup u cijevi, i njega će graditi oni koji će kasnije i njime upravljati, svoj plin pumpati. samo, otkud tolko plina? divna je fora ideja da će eu imati jedno tijelo koje će za sve ostale članice pregovarati cijenu plina, tu se misli isključivo na pregovore sa rusijom, ne s alžirom, iranom, turkmenistanom, amerikancima. tu leži glavni problem, spoznaja da bez jeftinog ruskog plina eu nije konkurentna. govorite li o slobodnom tržištu, nemojte zaboraviti da se rusa tjera da pošto poto proda plinska polja u sjevernom moru, to traže britanci. a znate kakvu cijenu možete postići kad vas tjeraju. da, rusi su to napravili, i to je bilo loše, protiv pravila wto-a. a sad nije, ne? licemjerje uskoro dolazi na naplatu.