Usmjeren na budućnosti Europske unije, koja bi trebala biti čvršća iznutra i na svojim granicama, bio je govor predsjednika Europske komisije Jean-Claudea Junckera u Europarlamentu u Strasbourgu.
Zapravo je njime želio vratiti povjerenje Europljana u Komisiju i djelovanje njezina predsjednika, a dobar teren za to pružila mu je poboljšana ekonomska situacija. Nije u opasnosti ni euro, ni EU, ni Schengenski sporazum, odnosno ništa od onoga što su mnogi prije samo nekoliko godina vidjeli pred raspadom.
Do daljnjega neće biti proširenja...
“Ekonomija svake države je u porastu. Stvoreno je osam milijuna novih radnih mjesta i sada radi 230 milijuna europskih građana, što je više nego prije krize”, jak je vjetar u Junckerova jedra, koji je naznačio da je došao trenutak za stvaranje čvršćeg EU do 2025. godine. A za to “moramo zaštititi vanjske granice i uključiti Rumunjsku i Bugarsku u Schengen, a i Hrvatska zaslužuje ulazak u Schengenski sporazum čim bude ispunila kriterije”, kazao je Juncker.
Do daljnjega neće biti proširenja, dakle i Turska će još dugo ostati izvan EU. Juncker je dodao kako se Turska udaljila od europskih vrijednosti, kako treba osloboditi zatvorene novinare, i to “ne samo naše” (iz europskih zemalja) već i turske te da “treba prestati naše čelnike nazivati fašistima i nacistima”.
Govor je bio na crti interesa država, stranaka i moćnih lobija
Izlazak Velike Britanije nazvao je tužnim i tragičnim trenutkom zbog kojeg “ćemo uvijek žaliti, a vi ćete žaliti ubrzo”, kazao je Juncker skupini britanskih europarlamentaraca. Za borbu protiv terorizma potrebna je i neka vrsta europske CIA-e te agencija za kibernetičku sigurnost.
Junckerov govor bio je na crti interesa država, stranaka i moćnih lobija. Dakle, zadovoljio je sve ključne države i njihove lidere. Njemačku je obranio od turskih optužaba, Francuskoj je obećao više glede klimatskih promjena, Italiju, Grčku i Španjolsku nazvao spasiteljicama europskog obraza jer su se same sučeljavale s izbjegličkom krizom, a i Hrvatska je dobila prolaz za ulazak u Schengen. Slovensko-hrvatska pogranična kriza nije, ipak, vrijedna spomena u takvim europskim okvirima.
Silvije, u Srbiji je konsternacija.Juncker je navodno pripomenuo da bi Crna gora i Srbija mogle u EU 2025 godine.Mislim da je to prebrzo !!!Pogotovu u slučaju Srbije koja misli da može vječno sjediti na 4 stolice.E nece moci Vučicu obrijani četnički vojvodo.