“Osuda i kažnjavanje Viktora Gutmanna posljedica je očigledne zloporabe političke moći tadašnje vlasti na način da je komunistički represivni aparat smatrao potrebnim progoniti i kažnjavati sva djelovanja koja su imala bilo kakvog doticaja s ranijom vlašću i upravo ih samo zato procesuirao, određujući pritom političke delikte preslobodno i preširoko, zanemarujući okolnosti svakog pojedinog slučaja”, stoji to, među ostalim, u odluci vijeća sudaca zagrebačkog Županijskog suda kojom je poništena presuda barunu Viktoru Gutmannu von Gelse und Belišće, industrijalcu čija je obitelj krajem 19. stoljeća osnovala grad Belišće.
Gutmann, potomak bogate židovske obitelji, u studenom 1945. na Okružnom narodnom sudu u Zagrebu nakon dvodnevnog suđenja proglašen je krivim zbog privredne suradnje s NDH, odnosno da se kao bivši suvlasnik obiteljske tvornice stavio u službu okupatora, ali i da je pomagao oružane intervencije. Osuđen je na smrtnu kaznu strijeljanjem, trajni gubitak političkih i građanskih prava, kao i na konfiskaciju cjelokupne imovine.
akvu je presudu potvrdio Vrhovni sud, a imućni industrijalac pogubljen je 17. veljače 1946. Reviziju protiv presude u srpnju 2015. podnijela je Gutmannova 89-godišnja kći, utjecajna znanstvenica Nelly Auersperg. Iako već godinama živi u Kanadi, u više je navrata posjetila Belišće, grad svog djetinjstva.
Za vrijeme suđenja imala je samo 17 godina, a sucima je na sjednici vijeća održanoj u travnju ove godine osobno ispričala sve o tragičnoj sudbini svog oca i o suđenju u kojem njezin otac nije imao pravo ni na svjedoke ni na iznošenje obrane.
– Otac je uhićen u nedjelju, sljedeći dan smo mu uspjeli naći odvjetnika, no s njim je razgovarao samo sat vremena prije suđenja koje je počelo u utorak i završilo u srijedu. Nakon prvog dana suđenja odvjetnik je bio optimističan i naveo da ne vidi kako bi otac bio proglašen krivim, da se cijeli postupak provodi samo radi konfiskacije njegove cijele imovine i da se radi o svojevrsnoj farsi.
Međutim, donesena je presuda kojom je otac proglašen krivim i osuđen na smrt strijeljanjem. Svi su ostali šokirani, a otac, upitan što ima za reći, od šoka nije mogao ništa izgovoriti – svjedočila je dr. Auersperg. U podnesenoj reviziji barunica Auersperg objasnila je kako je njezin otac Židov po uvjerenju bio protiv NDH i u to vrijeme nije imao nikakvu važnu poziciju u državi i u obiteljskom trgovačkom društvu S. H. Gutmann.
Komunističke vlasti optužile su ga i da je dva ministra u Vladi NDH obavijestio da partizani planiraju napasti tvornicu u Belišću. Zanimljivo je da je Gutmanna kao Židova zatvarala i ustaška vlast pa je tako s obitelji neko vrijeme proveo u zatvoru na Savskoj cesti u Zagrebu.
– U razgovoru s nekim visokopozicioniranim partizanima i komunističkim čelnicima s kojima je bio u zatvoru, pitao je što bi mu se moglo dogoditi nakon rata s obzirom na to da je bio kapitalist, a imao je mogućnost otići s obitelji u SAD i Kanadu, no svi su mu rekli da nije okrvavio ruke, da nije učinio ništa loše i da bi trebao ostati u Jugoslaviji – kazala je Gutmannova kći.
Sudsko vijeće u odluci o poništenju presude obrazložilo je kako je Gutmann kao Židov sudjelujući u radu obiteljskog poduzeća, koje mu je NDH prisvojila, očito “kupovao” svoj život i život članova svoje obitelji te je njegovo postupanje očito bilo lišeno dobrovoljnosti.
– Izričaj prvostupanjske presude, koja je sastavljena samo na dvije stranice u odnosu na svih deset optuženika, potvrđuje da sudovi za komunističke vladavine nisu bili nepristrani i neovisni, već u funkciji tadašnje političke nomenklature radi eliminacije svih subjekata koji su na bilo koji način bili nepoćudni za novi režim te ostavljaju dojam da je odluka suda bila unaprijed donesena i da se ničim nije mogla dovesti u pitanje – zaključuje Županijski sud.
Nakon poništenja ove presude, Gutmannovim nasljednicima otvoren je put za povrat brojnih nekretnina i zemljišta na području Belišća, koje im je konfiscirala komunistička vlast, no nije poznato je li postupak za povrat već pokrenut.
>> Revizija osude: Presuda kardinalu Stepincu u cijelosti poništena
Revizija je u Hrvatskoj na zlu glasu jer nije dopušteno dirati u partizansku istinu. Izlažete se riziku da Vas 2016. proglase ustašom a tek onda počinju problemi.