PROMO

Kakav će turizam biti nakon korone?

Mali Lošinj
Foto: Goran Kovačić/Pixsell
1/4
23.10.2020.
u 08:45

Ministarstvo turizma i sporta organizira on line panel raspravu „Izazovi i prilike za razvoj SMART turizma u Hrvatskoj“

Ova godina svima nam je bila izazovna, no Hrvatska je ostvarila ljetnu sezonu s rezultatima iznad očekivanja.  Na tome možemo zahvaliti dobrom upravljanju krizom u početku pandemije, pridržavanju epidemioloških mjera i preporuka svih turističkih djelatnika, ali i izuzetnoj prilagodljivosti i inovativnosti cijelog turističkog sektora.

Hrvatska je prepoznata kao predvodnica u brojnim inovativnim trendovima u turizmu. Od svjetski nagrađenog sustava za prijavu i odjavu gostiju eVisitor do projekta Sigurna turistička sezona, u kojoj su u Hrvatskoj posjetitelje uz snage hrvatske policije čuvali pripadnici policije iz više od sedamnaest zemalja svijeta.

Započeti su brojni projekti na nacionalnoj i lokalnim razinama koji su odlični primjeri poticanja održivosti, suradnje dionika u turizmu, razvoja ljudskih resursa i digitalizacije u sektoru turizma koji kvalitetu hrvatskog turizma podižu na višu razinu, destinacije približavaju zainteresiranim posjetiteljima i čine Hrvatsku prepoznatljivom u svijetu. 

Foto: Jurica Galoić/Pixsell

Mali Lošinj primjerice, primjer je svjetske prakse održivosti ovjenčan nagradom Europske komisije za održivi razvoj. Zagreb, Split, Dubrovnik, Rijeka i Krk rade na konceptu razvoja pametnih gradova kroz uspostavu digitalnih javnih usluga i aplikacija, a trend se nastavlja i na ostale destinacije.

Mnogo je primjera, no svakako posebno vrijedi istaknuti projekt Ministarstva unutarnjih poslova i Ministarstva turizma i sporta Enter Croatia, koji su u izazovnim vremenima pandemije Covid 19 zajedničkim snagama, s ciljem povećanja učinkovitosti prelaska granice Republike Hrvatske i upoznavanja posjetitelja s epidemiološkim mjerama su na snazi u Hrvatskoj, otvorili web stranicu https://entercroatia.mup.hr/

Nakon svega nabrojanog, postignuća i projekata usmjerenih prema navikama svakog posjetitelja, nameće se pitanje, kakav nas turizam očekuje nakon prestanka pandemije uzrokovane COVID-om 19. On line događanje u organizaciji Ministarstva turizma i sporta te tvrtke za savjetovanje Apsolon pod nazivom „Izazovi i prilike za razvoj SMART turizma u Hrvatskoj“ koje će se održati  27. listopada ove godine, pokušat će odgovoriti na to pitanje kroz panel diskusije s predstavnicima vodećih turističkih kompanija, institucija i potencijalnih SMART destinacija.

Riječ je o panel raspravi koja ima za cilj kroz zajedničku raspravu domaćih stručnjaka u turizmu na četiri teme (održivost, suradnja i participacija, ljudski kapital te tehnologije i IT), predstaviti projekt SMARTMED, koncept SMART turizma i detektirati izazove na terenu i u upravljanju te prilike za razvoj pilot projekta u Hrvatskoj. Događaj je otvoren za sve zainteresirane dionike u turizmu koji sudjelovanje mogu prijaviti putem mrežnih stranica Ministarstva turizma i sporta do 26.listopada.

Foto: Matija Habljak/PIXSELL

Turizam u Hrvatskoj čekaju ključne razvojne godine te će one biti značajno obilježene aktivnostima vezanima uz međunarodni projekt SMARTMED u kojem upravo Hrvatska, kroz Ministarstvo turizma i sporta, ima vodeću ulogu. Riječ je o projektu pripremljenom u okviru PANORAMED inicijative, Interreg MED programa sufinanciranom sredstvima Europske unije vrijednom 22.5 milijuna kuna koji povezuje trinaest partnera iz devet mediteranskih zemalja.

Foto: Jurica Galoić/Pixsell

Članice SMARTMED-a zajedno, temeljem specifičnih potreba svake od zemalja, razvijaju poslovni model za pametni i održivi turizam i inovacije u turizmu na Mediteranu. U svojem djelovanju tako Hrvatska, Španjolska, Portugal, Francuska, Italija,  Grčka, Slovenija, Crna Gora, Bosna i Hercegovina zajedno razvijaju poslovni model za SMART turizam stavljajući naglasak  na održive, sigurne i dostupne destinacije, digitalizaciju i upotrebu novih tehnologija u turizmu kao i na razvoj ljudskih resursa i poticanje suradnje svih dionika u turizmu te participacije lokalne zajednice u donošenju odluka.

Projekt sufinanciran sredstvima Europskog fonda za regionalni razvoj.

Ključne riječi

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije