Pokušaj atentata na bivšeg američkog predsjednika Donalda Trumpa otkrio je ozbiljne propuste Tajne službe. Ključna pitanja o pucnjavi ostaju neriješena, ali činjenica da je 20-godišnji napadač uspio doći do krova udaljenog oko 100-200 metara od Trumpa izazvala je pozive na odgovornost Tajne službe.
Napadač, Thomas Matthew Crooks, popeo se na krov zgrade i pucao na Trumpa prije nego što ga je snajperski tim Tajne službe neutralizirao. Svjedoci su primijetili Crooksa dok se penjao na krov, ali policija nije odmah reagirala na njihova upozorenja, što je izazvalo dodatne kritike javnosti.
"Primijetili smo tipa kako puže po krovu zgrade pokraj nas, 15 metara od nas. Imao je pušku, jasno smo vidjeli pušku. Pokazujemo na njega, a policija je dolje i trčkara. Mi si mislimo: 'Hej, čovječe, na krovu je tip s puškom'. A policija nije znala što se događa", ispričao je za BBC Greg Smith, jedan od sudionika skupa. "Zašto nema tajne službe na svim ovim krovovima? Ovo nije veliko mjesto. Dogodila se sigurnosna pogreška", uvjeren je.
Na krovovima u blizini pozornice, doduše, bili su snajperisti, no jedno veliko stablo, prema analizi Sky Newsa, blokiralo je pogled najbližoj zaštitnoj jedinici na napadača. Naime, dvije naoružane jedinice mogle su se vidjeti na dva skladišta iza Trumpa, ali zbog stabla samo je jedinica koja je bila dalje od napadača imala jasan pogled na njega.
Umirovljeni agent Ureda za alkohol, duhan, vatreno oružje i eksplozive (ATF) Jim Cavanaugh iznenađen je što je napadač uspio zauzeti uzdignuti položaj. "Kad god sam bio s njima, svako uzvišenje su zauzeli oni ili lokalna specijalna policija. Nikome nije dopušteno hodati po krovovima", izjavio je. Koliko je vremena prošlo od prvih izvještaja do trenutka kada je vijest stigla do agenata? Je li došlo do prekida komunikacije? Je li snajperski tim djelovao dovoljno brzo pri lociranju napadača? To su neka od pitanja na koja će se tražiti odgovori.
VEZANI ČLANCI:
Podsjetimo, sigurnosni stručnjak Željko Cvrtila u ponedjeljak je gostovao u studiju Večernji TV-a, gdje je s novinarkom Petrom Balija razgovarao o pokušaju atentata na bivšeg američkog predsjednika i izglednog republikanskog kandidata za novi mandat Donalda Trumpa. Cvrtila smatra da je u subotu, tijekom Trumpova skupa u Butleru u Pennsylvaniji, došlo do sigurnosnog propusta.
Naglasio je da je došlo do propusta u dubinskom osiguranju. Naime, atentator je bio pozicioniran izvan same lokacije skupa, na krovu lijevo od pozornice i bio je udaljen od nje oko 120 do 150 metara. Cvrtila smatra da se nije smjelo dogoditi da takav objekt bude neosiguran. "Svaka dominantna točka mora se provjeravati na dva načina. Prije svega, moraju je provjeriti policijski službenici sa psom, a kada se zaključi da je to sterilna zona, zgradu osigurava jedan policijski službenik ili više njih i tada više nema ulaska u nju", kazuje.
Alternativno, dominantne točke trebale su biti pod kontrolom snajperista, što ovdje nije bio slučaj. "Zbog svega toga možda možemo doći do sumnje da je bila neka pomoć iznutra, odnosno iz sigurnosne službe", sumnjičav je Cvrtila, koji je primijetio i da to nije bio jedini sigurnosni propust. Sama evakuacija Trumpa je, kazuje, trajala predugo, čime je on iznova bio izložen kao meta. Više čitajte ovdje.
GALERIJA Krvavog uha micali su ga s pozornice, a Trump je molio tajnu službu samo jedno
Oo je PR članak koji ima zadaću da razvodni stvar.Nije taj momak nikog nije prevario,nego je pušten da odradi posao. Ovo je tzv. inside job odnosno unutarnji posao iz kuće.da se likvidira favotrit za predjednika USA.Biti će istraga oko ovoga i to velika.