Hrvatski gradovi suočeni su sa izazovom kako svojim građanima, korištenjem EU fondova, osigurati bolje uvjete razvijajući grad po mjeri čovjeka, u kojem se kontinuiranim ulaganjima u infrastrukturu i razvojne projekte povećava konkurentnost na europskoj društveno gospodarskoj sceni. Kako bi u tome uspjeli sveprisutna je potreba za transformacijom pristupa resursima i njihovim upravljanjem. To se posebno odnosi na 14 naših velikih gradova koji će u EU perspektivi 2021-27. koristiti značajna EU sredstva i kroz mehanizam integriranih teritorijalnih ulaganja.
No, za otvaranje novih prilika i kreiranje gradova budućnosti, potrebno je strateško planiranje i učinkovito vođenje. Zbog ukazane potrebe za jačanjem kapaciteta zaposlenika u javnoj upravi, Sveučilište u Zagrebu pokrenulo je interdisciplinarni poslijediplomski specijalistički studij Upravljanje gradom, s ciljem savladavanja znanja i vještina potrebnih za najplodonosnije gospodarenje gradskim i prigradskim resursima, u kontekstu korištenja EU sredstava.
Studij Upravljanje gradom, svojom multidisciplinarnošću tematizira programe iz demografije, ekonomije, prava, sociologije, psihologije, urbanizma i arhitekture, prometa i drugih relevantnih disciplina i aspekata, što pruža jednu kvalitetno zaokruženu cjelinu. U okviru studija organiziraju se studijski boravci gradovima u srednjoj Europi te se uči iz njihovog iskustva. Naime, EU sredstvima promijenjena su lica ovih gradova i pokrenut je njihov razvoj.
Ulaganjem u stručnost administrativnog osoblja u gradovima i županijama otvara se mogućnost za razvoja gradova u različitim segmentima, a sukladno potrebama suvremenog građanina. Poslijediplomski sveučilišni interdisciplinarni specijalistički studij Upravljanja gradom mogu upisati pristupnici koji su stekli diplomu na sveučilišnom diplomskom studiju ili dodiplomskom studiju, prema starom programu. Navedeno obuhvaća studije u društvenom, biomedicinskom, biotehničkom, humanističkom, tehničkom i umjetničkom području. Također, upisati se mogu i pristupnici koji su diplomirali i na sastavnicama drugih srodnih znanstveno-nastavnih područja uz obvezu polaganja razlikovnih ispita. Glavni kriterij je da pristupnici aktivno znaju najmanje jedan svjetski jezik.
Voditelj Studija s Pravnog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, prof. dr. sc. Gojko Bežovan istaknuo je kako u Hrvatskoj postoji značajan prostor za napredak lokalne i regionalne uprave.
„Sudeći po trenutnoj situaciji u Hrvatskoj, nužna je što bolja strateška prilagodba gradova i županija u one europske okvire kojima težimo. Svjesni smo odlaska stanovništva iz domovine, a također znamo da su lokalne zajednice prve adrese koje generiraju promjene, u bilo kojem aspektu življenja. U generiranju tih promjena ključnu ulogu imaju djelatnici gradske, lokalne i regionalne samouprave. O sposobnosti, znanju i volji tih ljudi ovisi uvelike i kvaliteta života građana.“, rekao je prof. dr. sc. Bežovan.
Rok za podnošenje prijava je 31. siječnja 2021., a sve informacije o studiju kao i obrazac za prijavu te program studija se nalaze na internetskoj stranici Sveučilišta u Zagrebu.