Priča kao iz kriminalističkog romana – pokušaj podmićivanja sudaca Vrhovnog suda kako bi se promijenio konačan ishod u slučaju Glavaš – danas će se naći pred optužnim vijećem zagrebačkog Županijskog suda. Optužnim vijećem predsjedat će sutkinja Renata Miličević, a nakon što posluša argumente USKOK-a i obrane, odlučit će o pravomoćnosti optužnice.
Novinari i poduzetnici
Među onima koje je USKOK optužio šaroliko je društvo sastavljeno od poduzetnika, saborskih zastupnika i novinara. USKOK tako tereti poduzetnike Dragu Tadića (51) i Srećka Jurišića (43), Tadićevu suprugu Božicu Tadić-Ćavar (49), novinarku Sanju Marketić (45) i saborskog zastupnika HDSSB-a Ivana Drmića (39) da su se organizirali u skupinu čiji cilj je bio pošto-poto pomoći Branimiru Glavašu, u to vrijeme nepravomoćno osuđenom za ratni zločin. Cijena tog "poslića" bila je prava "sitnica" – 700.000 eura. No u danima koji su uslijedili Glavaševi prijatelji uspjeli su skupiti svega desetinu tog novca – 70.000 eura. Kada su "provalili" da ih prisluškuju, prvo su se riješili kompromitirajućih mobitela, a zatim su neki od njih prijavili policiji da su iznuđivani.
Istraga nije dokazala da je prikupljeni novac uistinu došao na svoje odredište – Vrhovni sud. Ali je zato dokazano da su pojedini optuženici kontaktirali s nekim sucima Vrhovnog suda, o čemu je svjedočio Branko Hrvatin, predsjednik Vrhovnog suda.
Dokazano je i da su optuženici novac tražili od nekih poduzetnika, poput Dubravka Grgića, predsjednika Agrama, te Petra Pripuza, vlasnika CIOS-a. I dok Grgić nije baš bio sklon davanju novca za nešto maglovito, Pripuz je bez previše pitanja svom prijatelju Tadiću posudio 50.000 eura. U cijelu "operaciju" bio je uključen i Ivić Pašalić, sada ražalovani političar i neuspješan poduzetnik, no nekad iznimno moćna politička figura. On je Tadićev prijatelj, a iz snimki tajno snimljenih razgovora moglo se zaključiti da je Pašalić ostatku ekipe bio bitan zbog svojih političkih veza.
Ravnatelj na mjerama
Iz tajno snimljenih razgovora moglo se zaključiti da je Tadić cijelu igru pokušao odigrati i preko tadašnjeg predsjednika Stjepana Mesića. U svemu mu zasigurno nije odmoglo ni prijateljstvo s Oliverom Grbićem, ravnateljem policije, koji je "upao" u tajne mjere. Odnosno, Grbić se s Tadićem družio u vrijeme dok su Tadić i ostali bili pod prismotrom, komunikacija im je bila česta, a Tadić se čak u jednom trenutku sugovorniku pohvalio da je s Grbićem na utakmici u Rijeci.
I kad kazes nacimitomanima da su stvorili nakaradnu \"banana\" drzavu oni se ljute. Pa gdje u normalnoj drzavi mozes i pomisliti da se mogu kupiti suci vrhovnog suda. Drzava koja nije utemeljena na postenju, moralu i etici je smece. A svi koji se zalazu za ovakvo funkcioniranje sistema su kriminalci.