Novi hrvatski mandatar Tihomir Orešković lani je dao opsežni intervju u povodu izdašnog ulaganja Teve u Plivu u iznosu od 220 miilijuna dolara koje je uslijedilo nakon restrukturiranja Plive. Intervju je objavljen na portalu Banka, a Orešković je govorio o tome kako se Pliva uspjela nametnuti unutar Teva grupe i kakvi su daljnji planovi najveće domaće farmaceutske kompanije.
Ono što je zanimljivo široj javnosti jest i to što se Orešković, koji je dosad rijetko davao intervjue, osvrnuo i na vlastitu karijeru i prošlost.
Osim činjenice da mu je izuzetna čast voditi Plivu, izjavio je i da je to "sjajna organizacija s dugom tradicijom i velikim uspjesima". Još dok je živio u Kanadi poslao je životopis za radno mjesto u Plivi.
"Čovjek nikad ne zna kamo će ga život odvesti", rekao je te se vratio u Zagreb u kojem je rođen.
– S godinu i pol dana otišao sam s roditeljima u Kanadu, živio sam blizu Toronta, gdje sam se školovao. Počeo sam raditi 1992. u proizvodnji tvrtke Eli Lilly. Napredovao sam i radio na različitim pozicijama, od strateškog planiranja, marketinga i prodaje do financija. U tvrtki Eli Lilly prvi sam put dobio i međunarodnu poziciju pa sam se zajedno s obitelji preselio u Portoriko, gdje sam bio odgovoran za dio Latinske Amerike i Azije. Nakon povratka u Toronto prešao sam u Tevu i nakon promjena nekoliko pozicija u Kanadi proveo sam dosta vremena u Izraelu, a prije gotovo dvije godine došao na ovo mjesto u Plivu – rekao je za Banku Tihomir Orešković 2014.
Osvrnuo se tada i na probleme koje ekonomiji čini birokracija.
Na pitanje zašto je tadašnji premijer Zoran Milanović prije otvaranja novog Plivinog pogona izjavio da je Orešković bio na rubu živaca, on je odgovario:
– Da bismo bili uspješni, moramo se utrkivati s najboljima na međunarodnom tržištu i tu nitko ne uvažava proceduralne poteškoće, birokratske i administrativne zavrzlame. Na početku investicija Hrvatska je još uvijek svoje zakonodavstvo usklađivala s europskim pa smo nailazili na brojne nejasnoće i administraciju kojoj je trebalo dugo da odgovori na upit. Iako u tom segmentu i dalje ima prostora za velike pomake, situacija se ipak popravila – rekao je i dodao da u Hrvatskoj prevladava klima koja ne potiče ulaganja.
– Procedure su zamršene i dugotrajne, regulatorni se okvir prečesto mijenja, a neki si u administraciji dopuštaju da vas prebacuju od jednog referenta do drugog. Vlada čini pomake i mijenja okvir razmišljanja i rada, no otpori su veliki. U Hrvatskoj postoji puno potencijala, ali se moramo usmjeriti na konstruktivne promjene, a ne se stalno boriti protiv njih. Svijet se mijenja velikom brzinom i ne možemo raditi isto kao prije 20 ili 30 godina – rekao je Orešković.
A osvrnuo se i na zdravstveni sustav koji je usko povezan s industrijom koju je tada vodio.
– Još uvijek se čekaju strukturalne promjene bez kojih nije moguć održiv zdravstveni sustav u Hrvatskoj i nadam se da će odgovorni uskoro prepoznati kako ne mogu reforme teret prebacivati isključivo na privatni sektor. Želimo li imati profitabilnu industriju koja će i nadalje moći ulagati u istraživanje i razvoj, dovoditi napredne terapije po povoljnijim cijenama i otvarati nova radna mjesta, moramo imati usklađenu cjelokupnu strategiju razvoja između različitih resora – rekao je. Spas za farmaceutsku industriju vidi u povezivanju ministarstva zdravlja, gospodarstva i financija.
Dao je i savjete mlađim kolegama:
– Sugerirao bih im da se okušaju u različitim segmentima poslovanja. Izazovi su sastavni dio poslovanja. U Hrvatskoj ima puno dobrih stručnjaka, ali ukupni je dojam da se ovdje previše pribojavamo promjena i izazova. Znate kako se kaže: “želiš li imati nešto što ranije nisi, moraš raditi ono što ranije nisi”. Stalno se govori o tome kako je bilo nekada, a ja mislim da se treba usmjeriti na rješavanje toga kako da sutra bude bolje. Problemi s kojima se Hrvatska suočava muče i druge, pitanje je samo kako ćemo smisliti kvalitetna rješenja – rekao je novi mandatar.
>> Evo što analitičari kažu o izboru biznismena za mandatara Vlade
Sretno, čestitke.