Tradicija

Kandžiju drži i u sedamdeset i drugoj

kandzija
14.12.2010.
u 15:52

Svoje umijeće u kandžijanju vitalni sedamdesetdvogodišnji Vukovarac Petar Šarčević pokazao je od Copacabane u Riju sve do Keopsove piramide

Na ovogodišnjoj Olimpijadi starih sportova u Brođancima, iako je sa 72 godine bio među najstarijim natjecateljima, Vukovarac Petar Šarčević osvojio je treće mjesto u kategoriji pucanja kandžijom i tako još jednom potvrdio klasu u ovome gotovo zaboravljenom starom sportu.

Svatko ima svoju tehniku

– Gotovo svaki dan izađem van i malo treniram. Ne smeta mi ni hladnoća. Najbitnije je da ne pada ništa. Uz to dobro mi i dođe jer sam bolestan pa su mi i liječnici preporučili što više kretanja – kaže Šarčević čije se umijeće pucanja kandžijom gotovo svakodnevno može vidjeti u Adici, na Lijevoj bari ili uz Dunav. Dodaje da je svoje umijeće prikazivao gdje god je stigao, a da je kandžija bila prva stvar koju je pospremio i sa sobom ponio u progonstvo. Ona je danas dio postava Šumarskog muzeja u Bošnjacima.

– Ona je za mene povijest i mjesto joj je među povijesnim predmetima u selu iz kojeg sam i ja potekao. Mene i moje kandžije je bilo svuda - od Copacabane u Riju do Keopsove piramide – ističe Šarčević. U Brođancima se natječe već 25 godina, osvojio je tri brončane medalje. Na natjecanju u pucanju kandžijom pobjednik je onaj koji u jednoj minuti proizvede što više pucnjeva završetkom kandžije, tzv. švigirom.

– Kad pucam, ja to radim iz ramena, što zahtijeva više vremena i napora, dok su drugi usavršili kandžijanje iz lakta. Zato mi je i teže nego njima. Inače, na ovome zadnjem natjecanju ja ne bih ni osvojio medalju da protivniku ispred mene nije pukla držalica – prisjeća se Šarčević koji ima veliku želju da svoje znanje prenese nekome mlađem kako ovaj stari sport ne bi bio prepušten zaboravu.

Sport koji izumire

– U Hrvatskoj je danas svega desetak kandžijaša i ovaj se sport polako zaboravlja. Volio bih kada bi netko od mlađih pokazao interes za bavljenje ovim sportom, ali nažalost za sada ga nema. Kao i kod svakoga drugoga sporta, i ovdje je potreban talent, ali i mnogo više rada – zaključio je Šarčević. 

Smatra da se sa zainteresiranima za bavljenje ovim sportom može raditi u školama, ali i u raznim sportskim i folklornim društvima te da bi se i turističke zajednice trebale uključiti kroza svoje  aktivnosti da se spriječi zaborav ovoga staroga sporta. Ovaj vitalni Vukovarac tijekom svoga života bio je vrlo aktivan sportaš koji se bavio atletikom, nogometom, ali i kajakom.

– Kandžijanje mi je ipak nešto posebno, a pomaže mi i u održavanju zdravlja jer me već desetak godina prati Parkinsova bolest. Zato se uvijek prije kandžijanja dobro razgibam i tek onda vježbam, a koristim i svaku drugu priliku da se što više krećem – rekao je Šarčević.

Ključne riječi

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije