NE ŽELE ZAUZIMATI STRANU

Kaptol ne dopušta da se potpisi za referendum '67 je previše' prikupljaju ispred crkvi

Kaptol, Nadbiskupski dvor
Foto: Patrik Macek/PIXSELL
25.04.2019.
u 20:27

Iz Nadbiskupskog duhovnog stola poručuju da se to pitanje treba gledati u širem okviru i ne može ga se svesti na pitanje dobi i godina

Nadbiskupski duhovni stol Zagrebačke nadbiskupije priopćio je u petak da, ne zauzimajući ničiju stranu, nije u mogućnosti dati dopuštenje za prikupljanje potpisa ispred crkava i crkvenih prostora za referendum radi izmjena nekih odredaba Zakona o mirovinskom osiguranju, za koji se zalaže inicijativa sindikata "67 je previše".

Ističe se da u procesima društvenoga zalaganja u kojima se nešto nastoji postići putem referenduma Crkva podupire razne inicijative, a svoje prostore ispred crkvenih zgrada daje na raspolaganje građanskim inicijativama koje nemaju drugih mogućnosti za ostvarivanje zauzetosti za vrjednote koje zagovara i Crkva.

Za razliku od toga, stoji u priopćenju, sindikati su u uređenome odnosu u okviru političkoga života u Republici Hrvatskoj i imaju mogućnosti na redovit način i uz stanovitu financijsku potporu, ostvarivati svoje inicijative.

Referendumska inicijativa "67 je previše", koju su pokrenule tri sindikalne središnjice: Nezavisni hrvatski sindikati, Savez samostalnih sindikata Hrvatske i Matica hrvatskih sindikata uputila je zamolbu da im se u razdoblju, od 27. travnja do 11. svibnja 2019. godine, dopusti prikupljanje potpisa građana "pred crkvama i crkvenim prostorima za referendum za izmjenu nekih odredbi Zakona o mirovinskom osiguranju".

Nadbiskupski duhovni stol ističe da je tema mirovinskoga sustava nedvojbeno iznimno važna za hrvatsko društvo, kako zbog brige za sadašnje i buduće umirovljenike, tako i za svekoliki odnos prema dostojanstvu čovjeka i prema radu.

"O tome koliko je Crkvi stalo do tih tema lako je vidjeti iz obilja crkvenih dokumenata teološko-antropološke naravi kao i iz socijalnoga nauka Crkve, a ništa manje iz trajne zauzetosti Katoličke Crkve u Hrvatskoj, kojom se zalaže za primjereno uređenje društvenih odnosa na temelju pravednosti i brige za svakoga čovjeka, ističući posebice važnost obitelji. Kao jasan pokazatelj toga jest nastojanje da nedjelja bude neradni dan, u kojemu se odražavaju vrjednote ključne za boljitak pojedinaca, društva i države te za nužno jačanje kulturološkog identiteta", stoji u priopćenju.

Upravo zato, navodi se, pitanje mirovinskoga osiguranja treba gledati u širemu okviru i ne može ga se svesti na pitanje dobi i godina kada netko treba ići u mirovinu. Uvijek je potrebno naglašavati pitanje kakvoće rada i međusobnih odnosa gospodarskih subjekata tijekom radnoga vijeka, što se nužno preslikava i na mirovinski sustav. O tome se priželjkuje bolja osjetljivost i šira rasprava koja ne bi smjela podleći parcijalnim interesima bilo koje strane u političkim odnosima, poručio je Nadbiskupski duhovni stol.

Nadalje, u procesima društvenoga zalaganja u kojima se nešto nastoji postići putem referenduma Crkva podupire razne inicijative, a svoje prostore ispred crkvenih zgrada (liturgijskih prostora, župnih domova i pastoralnih centara) daje na raspolaganje građanskim inicijativama koje nemaju drugih mogućnosti za ostvarivanje zauzetosti za vrjednote koje zagovara i Crkva.

Za razliku od toga, sindikati su u uređenome odnosu u okviru političkoga života u Republici Hrvatskoj i imaju mogućnosti na redovit način i uz stanovitu financijsku potporu, ostvarivati svoje inicijative.

Slijedom navedenoga, ne zauzimajući ničiju stranu u ovome pitanju, a u skladu sa zajedničkim stavom biskupa Zagrebačke crkvene pokrajine, ovime dajemo na znanje da nismo u mogućnosti dati dopuštenje za prikupljanje potpisa ispred crkava i crkvenih prostora za referendum radi izmjena nekih odredaba Zakona o mirovinskom osiguranju, za koji se zalaže Inicijativa sindikata "67 je previše", stoji na kraju priopćenja.

Predstavljanje knjige 'Diplomatska oluja' Mate Granića

Ključne riječi

Komentara 42

ST
stefj
21:35 25.04.2019.

Eh da, crkva može dati svoje prostore kome želi. Ovime su zapravo zauzeli stranu u ovom postupku, no, kako je crkva i rekla, imaju sindikati hrpu novaca, sve mi to plaćamo. Oni si mogu priuštiti i ljude i štandove, a imaju i podršku cijele oporbe... U svakom slučaju, bit će kako će biti, lijepo je gledati kako se ovim potpisima dodatno zadužuju naša djeca i unuci. Ovo samo potvrđuje da stvarno treba otići odavde i da mladi trebaju probati osigurati egzistenciju negdje drugdje... Rupe bez dna poput HZZO-a i HZMO-a i slični, zajedno s paradržavnim institucijama poput FINA-a žderu enormne količine novaca i uništavaju budućnost i sadašnjost zemlje... Da kod mirovinskog postoji jednostavno pravilo koliko uplatiš toliko dobiješ (2. i 3. stup), sve bi se samo riješilo. Čovjek bi mogao sam odlučiti kada mu je mirovina dovoljno velike, te kada će u mirovinu. Nisu potrebne nikakve godine ili radni staž... Ovakav mirovinski sustav je totalno neodrživ, netransparentan i nepravedan. Postao je neodrživ već tokom '80-tih godina prošlog stoljeća kada se broj penzionera udvostručio (s 380 na skoro 800.000) i svake godine situacija je sve lošija. Radi tog sustava koji se umjetno održava i pojačava, radnici ovdje nemaju budućnost. Više se isplati gurati u interesne skupine sa "stečenim" pravima, nego raditi. I sindikalisti spadaju u te zaštićene skupine koje uništavaju zemlju... 65 ili 67 godina, potpuno irelevantno, dok god se Sever, Pavić, Ribić i slični svim silama trude ubiti budućnost...

UG
ugljesa
22:21 25.04.2019.

ma briga njih,nece oni radit do 67-me

OK
okolo
21:12 25.04.2019.

crkva se ne bih trebala mješat u državnu politiku...do jučer su me u to uvjeravali tzv progresivci...sad velikog manitua prizivaju! strahi

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije