21.05.2018. u 20:19

Europska komisija ovih je dana prijavila Italiju Europskom sudu pravde jer nije do kraja primijenila mjere EU za rušenje maslina zaraženih bakterijom Xylella u regiji Puglii.

Koliko je kompleksna europska politička pozornica, pokazuje i činjenica da ne postoje samo euroskeptici i eurofili već i među onima koji bi htjeli osnažiti Europsku uniju ima različitih pogleda kako to provesti. Nekad snažna francusko-njemačka osovina koja je pokretala eurointegracije sada više nije tako čvrsta. Francuski predsjednik Macron i njemačka kancelarka Merkel jesu za jačanje eurointegracije, ali su im različiti pogledi na brzine, motor, opremu, upravljač i ostale opcije EU.

Parametri iz Maastrichta su zastarjeli jer je ekonomija postala drugačija, posebno nakon krize, a i politička pozornica se izmijenila. Ugovori su potpisani 1992. godine kada je zajednica brojila 12 država, a sada ih ima 28 (s Velikom Britanijom)…

“Ne vjerujem u Europu koja stalno čeka da 27 država bude suglasno prije nego što se ide naprijed, odnosno nešto odluči”, smatra Macron.

Ima stranaka u europskim državama koje za sve kritiziraju “neizabrane birokrate u Bruxellesu”. Prvo, to su osobe izabrane u svojim državama, a drugo, provode ono što je dogovoreno možda i na birokratski način, ali ne mogu tražiti da se provede ono što nije politički odlučeno. Macron kritizira zemlje u kojima slabi pravna država te govori kako se svugdje čuju “glazba nacionalizma”, onaj zvuk podjela koji je poput kuge. Napišimo novu glazbu, poziva Macron i dodaje kako Europa jest utopija, ali utopisti su pragmatici i realisti.

Europska komisija ovih je dana prijavila Italiju Europskom sudu pravde jer nije do kraja primijenila mjere EU za rušenje maslina zaraženih bakterijom Xylella u regiji Puglii. Bolest se pojavila 2015. i EU je tražio da se tada malobrojna stabla odrežu. Sada je zaraženo više od tri tisuće maslina. Nije se interveniralo zbog talijanske birokracije, zbog žalbi i sudskih prijava, među kojima su bili i oni koji se bore protiv cjepiva. Bolesti dovode do uvođenja karantena, do podizanja raznih granica, a samo zato što one postoje u mozgovima mnogih. Karantene su, nadali smo se, prošlost.

Komentara 1

IT
I-To
09:39 22.05.2018.

Treba mo se pitati dali u svojim Državama kao Francuzi i Njemci imaju sve političko sređeno da bi bile sposobne voditi Europu mislim ne Njemci nisu to iz 60 do 90 godina u zemlji su stalno politički skadali A Gosp.Merkelicalica sigurno nije dovoljno kvalificirana da napravi uspješnom Europu.A Makro nema nikakog iskustva pa što onda očekivat.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije