– Grad Vukovar nije neko mirno slavonsko selo koje ćemo dekorirati s nekoliko dvojezičnih ploča kako bi i slučajni prolaznik vidio da u njemu žive i pripadnici neke nacionalne manjine. Vukovar je prije svega županijsko središte u kojem su smještene mnoge državne, županijske i gradske ustanove, pa ove ploče nisu samo puki ukras koji za neko vrijeme neće nitko ni primjećivati – piše u otvorenom pismu potpredsjednika Gradskog vijeća Vukovara Pilipa Karaule (HDZ), koje je proslijeđeno svim medijima u Hrvatskoj.
Karaula u pismu navodi da je postavljanje dvojezičnih natpisa na ustanove u Vukovaru samo prvi korak prema ostvarivanju nekog posve drugog cilja.
– Sljedeći je korak uvođenje dvojezičnosti u ustanove, što znači da zaglavlja svih isprava izdanih u tim ustanovama, svi pečati i štambilji moraju biti dvojezični, a onda slijedi obveza da zaposlenici u tim ustanovama moraju znati i manjinski jezik i pismo. Tako pripadnike većinskog naroda dovodimo u još nepovoljniji položaj pri zapošljavanju, jer pripadnici nacionalnih manjina već imaju prednost pri zapošljavanju – tvrdi Karaula. Iznio je i nekoliko službenih podataka koji, kako navodi, objašnjavaju da je popis stanovništva netočan.
– Policijska evidencija ima 42.000 građana, a popis stanovništva 28.000 građana. Popis birača smanjen je sa 32.000 na 28.000 stanovnika, što je opet jednako popisu stanovništva. U osnovnim školama samo 20 posto djece pohađa nastavu na srpskom jeziku. SDSS je na izborima dobio samo 10 posto glasova, a glasački listić za zamjenika gradonačelnika iz srpskih redova uzima samo 2200 glasača, odnosno njih osam posto. Provođenjem Zakona o prebivalištu, što vladajući uporno ne žele, dobili bi prave brojke i svi međunacionalni problemi ne bi ni postojali. Stoga vas pitam čemu u ovom trenutku služi uvođenje dvojezičnih natpisa i što se krije iza ovoga? – pitanjem zaključuje Karaula.
>> Crnim platnom prekrili biste Franje Tuđmana i Blage Zadre u Vukovaru